Johnson vyzýva USA: Uzavrite novú dohodu s Iránom, ako máte výhrady voči súčasnej | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Johnson vyzýva USA: Uzavrite novú dohodu s Iránom, ako máte výhrady voči súčasnej

Boris Johnson
Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP Photo/Craig Ruttle
23.09.2019 21:22

NEW YORK - Britský premiér Boris Johnson vyzval v pondelok Spojené štáty, aby uzavreli novú jadrovú dohodu s Iránom, ak majú výhrady voči tej súčasnej. Informovala o tom informovala agentúra AP.


"Nech existujú akékoľvek námietky voči starej jadrovej dohode s Iránom, je čas pohnúť sa vpred a dosiahnuť novú dohodu," povedal Johnson na pôde OSN v New Yorku. Kancelária britského premiéra neskôr spresnila, že Británia stále podporuje existujúcu jadrovú dohodu a chce, aby sa Irán vrátil k plneniu jej záväzkov.

Johnson sa má na Valnom zhromaždení OSN stretnúť s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a iránskym prezidentom Hasanom Rúháním. Trump v reakcii na Johnsonovu výzvu vyhlásil len to, že "Boris (Johnson) je veľmi bystrý muž".

Spojené štáty minulý rok odstúpili od dohody, ktorú s Iránom spolu s ďalšími piatimi krajinami uzavreli v roku 2015. Trump následne zaviedol voči Iránu sankcie, ktoré uškodili iránskemu hospodárstvu. Teherán v júli 2019 oznámil, že začal s obohacovaním uránu nad limit, ktorý mu dohoda povoľuje.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články