Obavy na Filipínach narastajú: V krajine zaznamenali po 19 rokoch detskú obrnu | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Obavy na Filipínach narastajú: V krajine zaznamenali po 19 rokoch detskú obrnu

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
Zdroj: TASR/AP Photo/Muhammad Sajjad
19.09.2019 16:20

MANILA - Filipínske ministerstvo zdravotníctva oznámilo prepuknutie detskej obrny v krajine, takmer dve desaťročia po tom, ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila Filipíny za krajinu bez tejto vysoko nákazlivej a potenciálne smrteľnej choroby.


Filipínsky minister zdravotníctva Francisco Duque III. vo štvrtok na tlačovej konferencii informoval, že úrady potvrdili najmenej jeden prípad detskej obrny u trojročného dieťaťa v južnej provincii Lanao del Sur a vírus tiež objavili v mestskej kanalizácii v metropole Manila a vo vodách južného regiónu Davao. Tieto zistenia sú dostatočné na vyhlásenie prepuknutia choroby. Svetová zdravotnícka organizácia aj Detský fond Organizácie Spojených národov (UNICEF) vyjadrili hlboké znepokojenie nad opätovným výskytom detskej obrny na Filipínach.

Detská obrna je vysoko infekčné vírusové ochorenie. Napáda nervový systém a v priebehu niekoľkých hodín môže spôsobiť úplné ochrnutie. Medzi počiatočné symptómy patria horúčka, únava, bolesti hlavy, zvracanie, strnulosť krku a bolesti končatín. Jedna z 200 infekcií vedie k nezvratnému ochrnutiu. V prípade ochrnutia zomrie päť až desať percent nakazených po znehybnení dýchacieho svalstva.

V roku 2018 na svete potvrdili celkovo 33 prípadov detskej obrny v Afganistane a Pakistane. Práve tieto krajiny boli poslednými na svete, kde sa ešte ochorenie vyskytovalo. V roku 1988 bolo pritom rozšírené ešte v 125 krajinách sveta.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články