Nechcem s nimi vojnu, ale vyzerá to tak, že za útoky dronmi môže Irán, vyhlásil Trump | Topky.sk

°C

Pondelok, 18. november 2019. Meniny má Eugen, zajtra Alžbeta.

Nechcem s nimi vojnu, ale vyzerá to tak, že za útoky dronmi môže Irán, vyhlásil Trump

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci
17.09.2019 06:40

WASHINGTON - Prezident USA Donald Trump v pondelok vyhlásil, že "to vyzerá" tak, že za útoky dronmi na kľúčové ropné zariadenia v Saudskej Arábii je zodpovedný Irán, ale dodal, že nechce vojnu s touto krajinou. Informovala o tom tlačová agentúra AP.


Prezident v Bielom dome ďalej povedal, že USA neuvažujú o možnostiach odvety, kým nebude mať "definitívny dôkaz", že za útoky je zodpovedný Irán. "Nechcem vojnu s nikým, ale sme pripravený viac ako ktokoľvek iný," uviedol Trump pred novinármi v Oválnej pracovni.

Aj podľa amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea "objavujúce sa informácie naznačujú, že zodpovednosť nesie Irán". Irán odmieta účasť na útokoch, ku ktorým došlo v období zvýšeného napätia, pretože Teherán prestáva plniť jadrovú dohodu uzavretú so svetovými veľmocami v roku 2015. Dohodu podpísali aj Spojené štáty, ale tie už vlani od dohody odstúpili.

Trump oznámil, že Pompeo odcestuje do Saudskej Arábie, ale dátum nespresnil. K víkendovým útokom dronmi na významné saudskoarabské ropné zariadenia sa prihlásili jemenskí povstalci-húsíovia, ktorých vo vojne proti koalícii vedenej Saudskou Arábiou v Jemene podporuje práve Irán. Iránsky prezident Hasan Rúhání v pondelok vyhlásil, že tieto útoky jemenských povstalcov boli ich "legitímnou obranou a protiútokom" za to, že Saudská Arábia vedie proti húsíom vojnu v Jemene. "Koalícia pod vedením Saudskej Arábie bombarduje Jemen každý deň," zdôraznil Rúhání.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články