°C

Pondelok, 24. február 2020. Meniny má Matej, zajtra Frederik, Frederika.

Polícia v Belehrade v akcii: Zasahovala počas pochodu sexuálnych menšín

Pochod sexuálnych menšín v Belehrade.
Pochod sexuálnych menšín v Belehrade.
Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Vojinovic
15.09.2019 21:30

BELEHRAD - Polícia v hlavnom meste Srbska sa dostala v nedeľu nakrátko do potýčky s prívržencami krajnej pravice, ktorí sa snažili zabrániť pochodu sexuálnych menšín za účasti srbskej premiérky Any Brnabičovej. Informovala o tom tlačová agentúra AP.


Brnabičová, ktorá sa otvorene hlási k homosexualite, a jej partnerka sa pripojili k niekoľkým stovkám aktivistov v rámci každoročného pochodu lesieb, gejov, bisexuálov či transrodových (LGBT) osôb v centre Belehradu. Polícia danú časť mesta uzavrela, ešte niekoľko hodín pred začiatkom podujatia sa však v uliciach zhromaždilo približne 150 sympatizantov krajnej pravice.

Pochod sexuálnych menšín v
Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Vojinovic

Niektorí z nich držali v rukách symboly pravoslávneho kresťanstva a spievali náboženské piesne, ďalší protestovali v odeve pravoslávnych mníchov. Najmenej piatich protestujúcich odviedli policajti po tom, ako odmietli uvoľniť trasu pochodu. Ten ďalej prebiehal bez vážnejších incidentov. Brnabičová nastúpila do funkcie v roku 2017 a v tradične konzervatívnom Srbsku je prvou otvorene homosexuálnou premiérkou.

Pochod sexuálnych menšín v
Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Vojinovic

Medzi príslušníkmi sexuálnych menšín v Belehrade však nie je veľmi populárna, keďže podľa nich urobila zatiaľ len málo na presadenie ich práv, poznamenala AP. "Dnes vysielame odkaz tolerancie, ktorá musí byť v Srbsku zachovaná. Myslím si, že ideme správnym smerom," vyhlásila Brnabičová pri príležitosti nedeľňajšieho pochodu. Prvý z tzv. pochodov hrdosti sa uskutočnil v Belehrade v roku 2001, keď účastníkov napadli skupiny chuligánov a ultranacionalistov. Od roku 2014 už prebiehajú tieto podujatia bez vážnejších incidentov.

Pochod sexuálnych menšín v
Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Vojinovic

 


Galéria

Pochod sexuálnych menšín v Pochod sexuálnych menšín v Pochod sexuálnych menšín v Pochod sexuálnych menšín v

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články