Afganská vláda chce uskutočniť prezidentské voľby: Má to prednosť pred uzavretím mieru | Topky.sk

°C

Štvrtok, 23. január 2020. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Afganská vláda chce uskutočniť prezidentské voľby: Má to prednosť pred uzavretím mieru

Jens Stoltenberg, Ashraf Ghani a Jim Mattis
Jens Stoltenberg, Ashraf Ghani a Jim Mattis
Zdroj: SITA/AP Photo/Rahmat Gul
14.09.2019 15:00

KÁBUL - Pre afganskú vládu je dôležitejšie uskutočniť na konci septembra prezidentské voľby, ako dosiahnuť ešte do tohto termínu uzavretie mierovej dohody s extrémistickým hnutím Taliban. V sobotu to vyhlásil Sádik Sádikí, hovorca afganského prezidenta Ašrafa Ghaního. Informovala o tom agentúra AP.


Podľa Sádikího slov môže byť legitímna mierová dohoda s Talibanom uskutočnená až po prezidentských voľbách, ktoré sa v tejto stredoázijskej krajine budú konať 28. septembra. Dané vyhlásenie prišlo po tom, ako americký prezident Donald Trump minulý týždeň v reakcii na bombový útok v Kábule nečakane ukončil mierové rozhovory s Talibanom.

K zrušeniu mierových rozhovorov došlo vo fáze, keď už obe strany dospeli k návrhu dohody, ktorá mala umožniť stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu výmenou za bezpečnostné záruky zo strany vzbúrencov. Podľa Talibanu sa už chystal podpis tejto dohody.

Predpokladalo sa, že termín volieb bude na základe dohody medzi USA a Talibanom preložený na neskôr, píše AP. Afganská vláda, ktorú Taliban považuje za bábku USA, bola z týchto rokovaní vylúčená.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články