°C

Pondelok, 18. január 2021. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Zeman v Srbsku: Treba odvolať uznanie Kosova, vládnu mu vojnoví zločinci

Zdroj: TASR/AP Photo/Darko Vojinovic
11.09.2019 16:07

BELEHRAD/PRAHA - Český prezident Miloš Zeman chce s českými ústavnými činiteľmi prerokovať, či by bolo možné, aby Česko odvolalo uznanie Kosova za samostatný štát. Na Twitteri to v stredu napísal Zemanov hovorca Jiří Ovčáček, informoval spravodajský portál iDNES.cz.


Zeman o zrušení uznania samostatného Kosova rozprával na stredajšej tlačovej konferencii po stretnutí so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom v Belehrade, kde je český líder na návšteve. On samotný naznačil, že takúto možnosť podporuje.

Miloš Zeman a Aleksandar Vučič
Miloš Zeman a Aleksandar
Zdroj: TASR/AP Photo/Darko Vojinovic

Štát, v ktorého vedení sú "vojnoví zločinci", podľa neho nepatrí do spoločenstva demokratických štátov. Tento výrok Zemana tiež na Twitteri zverejnil hovorca Ovčáček. Kosovo po Zemanových výrokoch odvolalo účasť na štvrtkovom summite skupiny V4 a západobalkánskych krajín v Prahe. Informoval o tom aj český portál Deník N. Zeman priletel na návštevu Belehradu v utorok a už vtedy Vučičovi povedal, že má rád Srbsko, ale podľa agentúry AP "stíšeným hlasom" dodal, že nemá rád Kosovo.

Zeman v Srbsku: Treba
Zdroj: TASR/AP Photo/Darko Vojinovic

Kosovo po rozpade Juhoslávie patrilo Srbsku, v roku 2008 však vyhlásilo nezávislosť - po krvavej vojne v rokoch 1998 a 1999, ktorú ukončilo NATO náletmi. Kosovo v osamostatnení podporili aj západné veľmoci. K nim sa pridalo Česko a väčšina štátov OSN. Srbsko stále pokladá Kosovo za svoju provinciu a odmieta uznať jeho nezávislosť. Uznať ho odmietli aj Slovensko, Španielsko, Rusko, Bosna či Grécko.

Český prezident tiež v Srbsku oznámil, že na štátny sviatok 28. októbra, v Deň vzniku Československa, vyznamená svetoznámeho srbského režiséra a hudobníka Emira Kusturicu - udelí mu medailu Za zásluhy. Umelec, ktorý študoval v Prahe, môže byť podľa Zemana mostom medzi Českom a Srbskom, dodal portál iDNES.cz. Zeman (74) je známy urážlivými vyhláseniami a diplomatickými prešľapmi, uviedla v správe svetová agentúra AP.

Český minister zahraničia nevidí dôvod na odvolanie uznania Kosova

Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček v stredu uviedol, že nevidí dôvod, prečo by mala Česká republika odvolať uznanie Kosova, ako to počas návštevy Srbska navrhol prezident ČR Miloš Zeman. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz. Podľa Petříčka by takýto krok nebol v záujme čitateľnosti českej zahraničnej politiky.

Tomáš Petříček
Český minister zahraničných vecí
Zdroj: TASR/AP Photo/Markus Schreiber

"Napriek tomu, že na takúto debatu nevidím v tejto chvíli dôvod, pretože situácia na Balkáne sa nijako dramaticky nezmenila, rád sa s pánom prezidentom o jeho názore pobavím," napísal český minister zahraničných vecí v SMS správe.

"Česko podporuje krajiny západného Balkánu, teda aj Srbska, na ceste do EÚ. Kosovo sme v roku 2008 uznali 'de iure' a je v záujme našej bezpečnosti a čitateľnosti našej zahraničnej politiky, aby sme na tom nič nemenili," dodal Petříček. Reagoval tak na vyhlásenie prezidenta Zemana, že nemá rád Kosovo a že sa na porade českých najvyšších ústavných činiteľov opýta, či by nebolo možné, aby Česká republika vzala uznanie Kosova späť.


Galéria

Miloš Zeman a Aleksandar Tomáš Petříček

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články