Žlté vesty chceli vo Francúzsku opäť ukázať svoju silu: Polícia demonštráciu rozohnala | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Žlté vesty chceli vo Francúzsku opäť ukázať svoju silu: Polícia demonštráciu rozohnala

Demonštranti z francúzskeho hnutia tzv. žltých viest zorganizovali ďalšie zo série protestov v Paríži.
Demonštranti z francúzskeho hnutia tzv. žltých viest zorganizovali ďalšie zo série protestov v Paríži.
Zdroj: TASR/AP Photo/Michel Euler
07.09.2019 21:55

MONTPELLIER - Protivládni demonštranti z hnutia takzvaných žltých viest sa v sobotu opäť zišli vo viacerých francúzskych mestách. Na proteste v meste Montpellier na juhu krajiny došlo aj k násilnostiam, informovala agentúra AFP.


Pravidelné sobotňajšie demonštrácie žltých viest stratili počas uplynulého leta na sile, avšak organizátori dúfajú v ich opätovné oživenie. Účastníci protestov požadujú opatrenia na zaistenie sociálnej spravodlivosti a odstúpenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Zhruba 1500 ľudí demonštrovalo v juhofrancúzskom meste Montpellier. Vandali tam za pomoci zápalnej fľaše podpálili policajné auto a zničili výklady viacerých miestnych obchodov. Polícia napokon demonštrantov rozohnala slzotvorným plynom. 

Stovky ľudí protestovali tiež v ďalších francúzskych mestách vrátane Rouenu, Štrasburgu a Toulouse.  "Všetci stojíme pri sebe, chceme, aby vláda drasticky zmenila svoju politiku... a radikálna zmena je možná, až keď táto vláda odstúpi," uviedol Alexandre Chantry, organizátor protestov žltých viest v meste Lille. 

Len niekoľko desiatok ľudí sa v sobotu zišlo v Paríži, kde stále platí zákaz protestov na bulvári Champs-Élysées. Na tejto ulici došlo totiž v prvej fáze demonštrácií žltých viest k podpaľovaniu áut, drancovaniu a ničeniu obchodov a reštaurácií a k násilným zrážkam demonštrantov s políciou. Hnutie žltých viest sa sformovalo vlani v novembri, pôvodne išlo o protesty proti plánovanému zdražovaniu pohonných hmôt. Účasť na demonštráciách sa vtedy odhadovala až na 300.000 ľudí. Neskôr sa žlté vesty vyprofilovali ako oponenti reforiem vlády prezidenta Emmanuela Macrona.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články