Žlté vesty vyšli opäť do ulíc: V poradí 49. protest sprevádzala nízka účasť | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Žlté vesty vyšli opäť do ulíc: V poradí 49. protest sprevádzala nízka účasť

Demonštranti z francúzskeho hnutia tzv. žltých viest zorganizovali ďalšie zo série protestov v Paríži.
Demonštranti z francúzskeho hnutia tzv. žltých viest zorganizovali ďalšie zo série protestov v Paríži.
Zdroj: TASR/AP Photo/Michel Euler
19.10.2019 21:50

PARÍŽ - Niekoľko stoviek sympatizantov protivládneho hnutia žltých viest sa v sobotu zišlo v meste Clermont-Ferrand v strednom Francúzsku na v poradí 49. sobote protestov proti reformám vlády prezidenta Emmanuela Macrona.


Účastníci pochodu ulicami mesta Clermont-Ferrand svojím pochodom vyjadrovali podporu hasičom, ktorých protest v uliciach Paríža sa v pondelok skončil stretmi s políciou. Denník Le Figaro na svojom webe informoval, že sprievod asi 500 ľudí prešiel ulicami mesta až ku katedrále, odkiaľ sa vybrali do centra mesta, kde došlo k prvým prejavom vandalizmu - podpáleniu odpadkových košov. Polícia zadržala najmenej deväť osôb.

Viac ako 300 sympatizantov hnutia žltých viest sa v sobotu zišlo aj v západofrancúzskom meste Toulouse. Demonštranti sa pokúšali dostať do centra mesta, v čom im však zabránila polícia, ktorá okrem iného použila aj slzotvorný plyn. V Bordeaux na západe krajiny sa na pochode žltých viest zúčastnilo asi 400 ľudí. K incidentom nedošlo, spresnila polícia. V severofrancúzskom meste Lille prišlo na akciu žltých viest asi 150 ľudí. Podobný počet ľudí sa zišiel aj v meste Nancy na západe krajiny.

Podľa vyjadrenia jedného z účastníkov protestu v Bordeaux "treba pokračovať v sústredenom tlaku na vládu", lebo "len takto sa počas uplynulého roka podarilo vybojovať niektoré ústupky" v reformách presadzovaných centristickou vládou. Hnutie žltých viest vzniklo vlani v novembri ako protest proti plánovanému zvýšeniu daní z pohonných hmôt, avšak postupne sa rozrástlo o širšie požiadavky týkajúce sa daní, platov a priamej demokracie. Počas leta 2019 činnosť hnutia i účasť na zhromaždeniach zoslabla.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články