°C

Streda, 2. december 2020. Meniny má Bibiana, zajtra Oldrich.

FOTO Festival v Benátkach nebol len o filmoch: Protestovali na ňom proti klimatickým zmenám

Klimatickí aktivisti protestovali na filmovom festivale v Benátkach
Klimatickí aktivisti protestovali na filmovom festivale v Benátkach
Zdroj: SITA/Ettore Ferrari/ANSA via AP
07.09.2019 20:35

BENÁTKY - Niekoľko stoviek klimatických aktivistov protestovalo v sobotu na medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach. Demonštranti si posadali na festivalový červený koberec a požadovali prijatie opatrení na boj proti klimatickým zmenám.


Protestovali aj proti veľkým výletným lodiam prichádzajúcim do Benátok, ktoré podľa nich škodia životnému prostrediu. Informovali o tom agentúra Reuters a spravodajská stanica BBC. Viacerí zo zhruba 300 demonštrantov mali oblečené biele kombinézy, niektorí v rukách držali transparenty so sloganmi ako "Náš dom je v plameňoch" či "Nie výletným lodiam" a podobné heslá i skandovali. 

Klimatickí aktivisti protestovali na
Zdroj: SITA/Ettore Ferrari/ANSA via AP

Na priebeh protestu dohliadala polícia. Konal sa len niekoľko hodín pred záverečnou ceremóniou, na ktorej vyhlásia laureátov ocenení 76. ročníka tohto filmového festivalu. "Chceme sa zaoberať klimatickou krízou, myslíme si, že je dôležitejšia než čokoľvek, čo sa teraz vo svete deje... A žiadame tiež (celebrity) o to, aby zaujali stanovisko. Sme dnes na červenom koberci, ostaneme tu a požiadame ich, aby sa k nám pridali," povedala aktivistka Chiara Burattiová, ktorú citovala agentúra Reuters.

Demonštranti plánovali ešte v sobotu protestný pochod na benátskom ostrove Lido, kde festivalová prehliadka prebieha. Talianska vláda nedávno oznámila, že do historického centra Benátok budú mať zakázaný vstup veľké výletné lode, pripomína BBC. K takémuto opatreniu pristúpila po júnovom incidente, keď obrovská výletná loď narazila do doku a malého turistického člnu, pričom spôsobila zranenia piatim osobám. Demonštranti dlhodobo požadujú zákaz vstupu takýchto lodí v celých Benátkach.

Klimatickí aktivisti protestovali na
Zdroj: SITA/Ettore Ferrari/ANSA via AP

Aktivistom protestujúcim na benátskom festivale vyjadrili v sobotu podporu aj britský hudobník Mick Jagger a kanadský herec Donald Sutherland. Tí si spoločne zahrali v thrilleri "The Burnt Orange Heresy", ktorého premiéra bola naplánovaná na záverečný deň festivalu.   


Galéria

Klimatickí aktivisti protestovali na Klimatickí aktivisti protestovali na Klimatickí aktivisti protestovali na

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články