Kritická situácia v Hongkongu stále trvá: Polícia zabránila ďalšiemu protestu na letisku | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Kritická situácia v Hongkongu stále trvá: Polícia zabránila ďalšiemu protestu na letisku

Polícia musela rozháňať dav
Polícia musela rozháňať dav
Zdroj: SITA/AP Photo/Kin Cheung
07.09.2019 14:35

HONGKONG - Stovky príslušníkov polície sa v sobotu rozmiestnili v okolí medzinárodného letiska v Hongkongu, aby zabránili demonštrantom v jeho obsadení, na ktorom sa dohodli prostredníctvom sociálnych médií. Informovala o tom agentúra DPA.


Policajti na úvod 14. týždňa protestov kontrolovali ľudí prichádzajúcich na letisko, či majú pasy a letenky. Regulovali aj dopravu, pričom zastavili množstvo áut a autobusov smerujúcich k letisku. Demonštranti sa preto zhromaždili v nákupnom centre a na stanici metra v centre Hongkongu, uviedol miestny denník South China Morning Post.

Jedno z najrušnejších letísk sveta bolo v uplynulých týždňoch opakovane dejiskom protestov. V posledný augustový deň sa na ňom zhromaždili tisíce demonštrantov a dočasne znemožnili jeho prevádzku. Zmarenému protestu na letisku predchádzali piatkové zrážky v centre Hongkongu, počas ktorých prodemokratickí aktivisti zapaľovali barikády. Polícia voči nim zasiahla gumenými projektilmi a slzotvorným plynom. 

Správkyňa Hongkongu Carrie Lamová v stredu oznámila, že jej vláda oficiálne stiahne sporný zákon, ktorý by umožnil vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny. Tento zákon je hlavným dôvodom protestov. Demonštranti však požadujú aj jej rezignáciu, nezávislé vyšetrovanie neprimeraného násilia zo strany polície, prepustenie zatknutých osôb, odvolanie obvinenia zo "vzbury", ako aj politické reformy a skutočne slobodné voľby. Lamová ostatné požiadavky odmieta splniť.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články