°C

Utorok, 18. február 2020. Meniny má Jaromír, zajtra Vlasta.

Muži si môžu vydýchnuť: Irán prepustil sedem členov posádky zadržaného tankera

Zadržaný ropný tanker
Zadržaný ropný tanker
Zdroj: SITA/Hasan Shirvani/Mizan News Agency via AP, File
04.09.2019 12:45

TEHERÁN - Irán prepustil na slobodu sedem z 23 členov posádky tankera, ktorý zadržali v júli v Hormuzskom prielive. Tanker patrí Švédsku a plavil sa pod britskou vlajkou. Päť Indov, Lotyš a Rus už opustili palubu Stena Impero, ktorý podľa Iránu narušil medzinárodné námorné pravidlá a preto ho obsadili Iránske revolučné gardy.


Británia vyslala na miesto svoju vojnovú loď, ktorá Irán upozornila na nezákonný krok, no nestihla prísť včas. Tanker medzitým stihli odtiahnuť do iránskeho mesta Bandar Abbás, kde je aj v súčasnosti. Švédska spoločnosť Stena Bulk minulý mesiac potvrdila, že má obmedzenú komunikáciu s členmi posádky, ktorí sú zdraví. Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí v stredu v štátnej televízii vyhlásil, že kapitán lode mal určiť sedem osôb, ktoré prepustia na slobodu. Pre tento krok sa rozhodli na základe "iránskych humanitárnych postupov".

Zatiaľ nie je jasné, aký osud čaká zvyšných členov posádky. Zástupcovia Stena Bulk nemajú žiadne dôkazy o tom, že by Stena Impero porušila nejaké pravidlá. Británia tvrdí, že Irán nemal právo na zadržanie plavidla a obvinila ho z pirátstva.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články