Irán zadržal tanker: Údajne pašoval ropu do Saudskej Arábie | Topky.sk

Štvrtok, 17. október 2019. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Irán zadržal tanker: Údajne pašoval ropu do Saudskej Arábie

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Hasan Shirvani/Mizan News Agency via AP, File
16.09.2019 14:50

TEHERÁN - Iránske revolučné gardy zadržali v Perzskom zálive ropný tanker, ktorý údajne do Saudskej Arábie pašoval 250.000 litrov motorovej nafty.


S odvolaním sa na vyhlásenie iránskej tlačovej agentúry ISNA o tom v pondelok informovala agentúra Reuters. "Zadržali ho neďaleko iránskeho ostrova Veľký Tunb v Perzskom zálive... posádku odovzdali do rúk vládnym orgánom v provincii Hormozgán," uviedla ISNA bez uvedenia národnosti členov posádky.

V sobotu 14. septembra došlo k útoku na dve významné ropné zariadenia v Saudskej Arábii, v dôsledku ktorého výrazne stúpli ceny ropy. Prihlásili sa k nemu jemenskí šiitskí povstalci, tzv. húsíovia, údajne podporovaní Iránom.

Podľa húsíov bolo pri týchto víkendových útokoch použitých desať dronov. Terčom jedného z náletov bol spracovateľský závod štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti Saudi Aramco v meste Bikajk. Drony zaútočili aj na ropné pole Churajs.

Americký prezident Trump v nedeľu vyhlásil, že USA vedia, kto je páchateľom sobotňajšieho útoku, a sú pripravené na odvetu. Podľa neho sa už len čaká na vyjadrenie Saudskej Arábie o tom, kto útok uskutočnil.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články