Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

Stíhanie českého premiéra Andreja Babiša bolo zastavené: Prokurátor je zdržanlivý

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek
02.09.2019 09:30

PRAHA - Štátny zástupca (prokurátor) zastavil po štyroch rokoch stíhanie českého premiéra Andreja Babiša a jeho blízkych v prípade päťdesiatmiliónovej európskej dotácie na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Svoje rozhodnutie odovzdal nadriadeným v piatok. Závery ale nemusia byť konečné, informuje v pondelok Deník N s odvolaním sa na dva nemenované zdroje.


Český premiér už v nedeľu povedal, že ak existuje spravodlivosť, štátny zástupca zastaví jeho stíhanie. Ak by aj prokurátor podal obžalobu, Babiš by z čela vlády neodstúpil. Českému premiérovi hrozí v kauze dotácie na výstavbu multifunkčného areálu Čapí hnízdo v stredných Čechách až desaťročný trest väzenia za dotačný podvod a poškodenie finančných záujmov Európskej únie. 

Okrem Babiša čelia stíhaniu aj jeho manželka Monika, dcéra Adriana Bobeková, švagor Martin Herodes, ako aj bývalí členovia spoločnosti Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Policajti navrhli Babiša a ďalších obvinených v kauze Čapí hnízdo obžalovať 17. apríla. Všetci od začiatku akékoľvek nezákonnosti odmietajú. Českému premiérovi hrozí v kauze dotácie na výstavbu multifunkčného areálu Čapí hnízdo v stredných Čechách až desaťročný trest väzenia za dotačný podvod a poškodenie finančných záujmov Európskej únie. 

Stanovisko Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe

"Dozorový štátny zástupca predložil konečné rozhodnutie vo veci v mediálnom priestore označovanej ako 'kauza Čapí hnízdo', v ktorého rámci zmenil svoj právny názor na posúdenie veci. S konečným rozhodnutím sa momentálne zoznamuje vedúci štátny zástupca Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe, ktorý sa okrem iného bude zaoberať otázkou, či je táto zmena zákonná a dôvodná, respektíve či je zákonné a dôvodné predložené rozhodnutie. S ohľadom na rozsah spisového materiálu sa v súčasnosti nemožno vyjadriť k časovej dotácii, ktorú si uvedené vyžiada. Do ukončenia tohto nadväzujúceho procesu a následného administratívneho spracovania sa k obsahu konečného rozhodnutia nebude Mestské štátne zastupiteľstvo v Prahe vyjadrovať," uvádza sa podľa Aktuálně.cz v stanovisku Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe.

"Já tú informáciu nemám, takže nemôžem ani nič komentovať. Beriem to s rezervou," povedal Babiš pre spravodajský server iDNES.cz na margo informácií o zrušení trestného stíhania v kauze Čapí hnízdo.

"Nám nezostáva nič iné len rozhodnutie štátneho zástupcu rešpektovať. Očakávam, že jeho rozhodnutie bude odôvodnené. Štátni zástupcovia sú nezávislí a je to tak dobre. Politici by ich rozhodnutia mali rešpektovať," uviedol podľa Aktuálně.cz Babišov koaličný partner a predseda ČSSD Jan Hamáček.

Prokuratúra dementovala správy

Mestské štátne zastupiteľstvo (prokuratúra) v Prahe dementovalo správy o zastavení trestného stíhania českého premiéra Andreja Babiša a ďalších piatich osôb v kauze dotácie na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Informoval o tom spravodajský server Aktuálně.cz.

"Pán vedúci sa s týmto konceptom zoznámi a posúdi, či rozhodnutie dozorujúceho žalobcu je dostatočne odôvodnené, dôvodné a zákonné. Až na základe tohto dôjde k vydaniu rozhodnutia, ktoré bude buď doručené účastníkom, alebo súdu podľa daného typu rozhodnutia. Až potom môžeme hovoriť o tom, či bolo stíhanie zastavené, alebo bola podaná obžaloba," vysvetlil Cimbala.

Opakovane pritom označil rozhodnutie dozorujúceho prokurátora Šarocha o zastavení stíhania len za koncept a nie konečný dokument. "Ide skutočne o koncept, ľudovo to môžeme takto označovať, nie je to ešte definitívne rozhodnutie. Rozhodnutie je na vedúcom mestského štátneho zastupiteľstva magistrovi Erazímovi. Jeho verzia rozhodnutia sa nemusí zhodovať s konceptom pána doktora Šarocha," uviedol pre Aktuálně.cz Cimbala s tým, že až táto konečná verzia bude rozoslaná všetkým, ktorých sa týka.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články