Prepustili zadržaných opozičníkov: Chcú bojovať bez ohľadu na to, že ich budú zatýkať | Topky.sk

°C

Piatok, 15. november 2019. Meniny má Leopold, zajtra Agnesa.

Prepustili zadržaných opozičníkov: Chcú bojovať bez ohľadu na to, že ich budú zatýkať

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Kin Cheung)
30.08.2019 15:30

HONGKONG - Známi hongkonskí aktivisti Chuang Č'-feng (Joshua Wong) a Čou Tching (Agnes Chaw) boli v piatok prepustení na kauciu po tom, ako ich na začiatku dňa zadržali bezpečnostné zložky pre podozrenie zo spoluúčasti na nepovolenej demonštrácii. Obaja sa následne zaviazali pokračovať vo svojom boji aj napriek možným budúcim perzekúciám. Informovala o tom agentúra AFP.


"Budeme pokračovať v boji bez ohľadu na to, že nás budú zatýkať a prenasledovať," povedal novinárom v piatok po svojom prepustení Chuang. K aktivistovmu stanovisku sa pripojila aj Čou, keď vyhlásila, že: "My obyvatelia Hongkongu sa nevzdáme a nenecháme sa zastrašiť... budeme pokračovať v našom boji za demokraciu".   

Obaja prepustení aktivisti čelia možnému obvineniu z účasti na nepovolenej akcii protestu a z nahovárania iných osôb na účasť na takejto akcii. Chuang je podozrivý aj z podielu na organizácii nepovoleného protestu, ktorý sa konal ešte 21. júna pred policajnou stanicou.

V posledných dňoch bolo v Hongkongu podobným spôsobom zadržaných viacero aktivistov a demonštrantov. Svoje znepokojnie nad zatýkaním prodemokratických demonštrantov v Hongkongu vyjadrila v piatok podľa agentúry AP aj vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

Vývoj vyvoláva vážne obavy

"Vývoj, ku ktorému došlo za niekoľko posledných hodín v Hongkongu, vyvoláva vážne obavy. Očakávame, že hongkonské úrady budú rešpektovať právo (občanov) na zhromažďovanie, slobodu slova a právo na združovanie, ako aj právo ľudí na pokojný protest", vyhlásila Mogheriniová.

Protesty v Hongkongu trvajú už tri mesiace. Prodemokratickí protestujúci žiadajú stiahnutie sporného zákona, ktorý by umožnil vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestného činu do pevninskej Číny, nezávislé vyšetrenie protestov v súvislosti s násilnými zásahmi polície, ako i to, aby sa protesty prestali nazývať "výtržnosťami", aby boli zadržaní ľudia zbavení obvinení a aby sa začalo s reformou politiky.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články