°C

Utorok, 11. august 2020. Meniny má Zuzana, zajtra Darina.

Ulice v Hongkongu sa opäť naplnili: Pročínski demonštranti zorganizovali pochod

Pročínski demonštranti zvolali pochod v reakcii na protivládny protest.
Pročínski demonštranti zvolali pochod v reakcii na protivládny protest.
Zdroj: SITA/Vincent Yu
29.09.2019 07:45

HONGKONG - Stovky demonštrantov v uliciach Hongkongu v nedeľu spievalo čínsku hymnu a mávalo čínskymi vlajkami. Reagovali tak na predchádzajúce protivládne masové protesty, namierené aj proti zasahovaniu Číny do osobitného štatútu Hongkongu v rámci hesla "jedna krajina, dva systémy", uviedla agentúra AP.


Nedeľňajší pročínsky pochod sa uskutočnil iba deň po tom, čo medzi účastníkmi protivládnych protestov a poriadkovými silami vypukli násilnosti. Demonštranti do policajtov neraz hádzali tehly či fľaše, na čo polícia reagovala použitím slzotvorného plynu, gumových projektilov či vodných diel.

Pročínski demonštranti zvolali pochod
Zdroj: SITA/Vincent Yu

Podľa organizátorov je nedeľňajší protest vyjadrením podpory čínskej zvrchovanosti a výzvou na pokojné oslavy 70. výročia prevzatia moci čínskou komunistickou stranou, naplánované na 1. októbra. Protesty v Hongkongu sa začali 9. júna. Demonštranti pôvodne žiadali správkyňu Hongkongu Carrie Lamovú, aby jej vláda stiahla sporný zákon, ktorý by umožnil vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny.

Pročínski demonštranti zvolali pochod
Zdroj: SITA/Vincent Yu

Lamová jeho oficiálne stiahnutie oznámila v stredu 4. septembra. Protivládnym demonštrantom to však už nestačí a medzičasom požadujú aj jej rezignáciu, nezávislé vyšetrovanie neprimeraného násilia zo strany polície, prepustenie zatknutých osôb, odvolanie obvinení zo "vzbury", ako aj politické reformy a skutočne slobodné voľby.
            
     


Galéria

Pročínski demonštranti zvolali pochod Pročínski demonštranti zvolali pochod Pročínski demonštranti zvolali pochod

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články