°C

Pondelok, 24. február 2020. Meniny má Matej, zajtra Frederik, Frederika.

Trump obedoval s Macronom: Lídri riešili najmä bezpečnosť, dotkli sa aj klimatickej zmeny

Donald Trump a Emmanuel Macron
Donald Trump a Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Harnik
25.08.2019 06:45

BIARRITZ - Americký prezident Donald Trump sa v sobotu pred začiatkom summitu krajín G7 vo francúzskom kúpeľnom meste Biarritz stretol na súkromnom obede s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Prezidenti počas tohto stretnutia prediskutovali hospodárske a obchodné otázky, ako aj bezpečnostné výzvy. Informovala o tom agentúra AP.


Podľa Bieleho domu "hovorili o dôležitosti podpory voľného a poctivého obchodu, zredukovania obchodných prekážok, daní a regulácie a garantovania slobody navigácie a obchodu ako pilierov globálneho hospodárskeho rastu". Kancelária francúzskeho prezidenta uviedla, že Macron Trumpovi navrhol, aby sa USA a Irán vrátili k rokovaciemu stolu ohľadom iránskeho jadrového programu. 

Americká strana o sobotňajšom stretnutí uviedla len toľko, že prezidenti "riešili aj bezpečnostné výzvy spoločného záujmu, najmä pretrvávajúcu krízu v Líbyi, rastúcu nestabilitu v sahelskej oblasti a napätie v Perzskom zálive".

Macron, ktorý je hostiteľom summitu, po skončení obeda s Trumpom povedal, že debatovali o "mnohých krízach" po celom svete, vrátane Líbye, Iránu a Ruska, ako aj o obchodnej politike a klimatických zmenách.

Donald Trump a Emmanuel
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Harnik

Trump po stretnutí s francúzskym prezidentom vyhlásil, že toho majú s Macronom "naozaj veľa spoločného" a že majú "osobitný vzťah". "Tento víkend veľa vecí dokončíme a ja sa na to teším," dodal americký prezident.  

Na otázku, či by uskutočnil svoju hrozbu uvaliť clo na francúzske vína ako odplatu za zavedenie digitálnej dane Francúzskom, odpovedal Trump vyhýbavo a povedal len, že "miluje francúzske víno". Summit krajín G7 vo Francúzsku bude trvať až do pondelka 26. augusta. 
 


Galéria

Donald Trump a Emmanuel Donald Trump a Emmanuel

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články