Radosť v Iráne, strach vo svete: Krajina oznámila, že úspešne otestovala novú raketu | Topky.sk

°C

Štvrtok, 14. november 2019. Meniny má Irma, zajtra Leopold.

Radosť v Iráne, strach vo svete: Krajina oznámila, že úspešne otestovala novú raketu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AP Photo/Fars News Agency, Omid Vahabzadeh
24.08.2019 14:10

TEHERÁN - Irán úspešne uskutočnil skúšku novej rakety, oznámil v sobotu veliteľ iránskych revolučných gárd Hosejn Salámí. Informovala o tom polooficiálna iránska tlačová agentúra Tasním, blízka revolučným gardám.


Generálmajor Salámí podľa tohto zdroja, z ktorého citovala agentúra AP, povedal na zhromaždení skupiny islamských duchovných, že raketa bola skúšobne vypálená v priebehu piatka. K testu rakety dochádza v období rastúceho napätia medzi Spojenými štátmi a Iránom, ktoré začalo opätovne rásť po odstúpení Washingtonu od medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe, komentujú svetové tlačové agentúry.

Deň, keď bola najnovšia raketa skúšobne vypálená, nazval Salámí "jedným z úspešných dní pre svoju krajinu", neuviedol však ďalšie podrobnosti o samotnej zbrani či o teste ako takom. Vo štvrtok tento týždeň Teherán predstavil nový systém protivzdušnej obrany vyrobený v Iráne. 

Štátna televízia odvysielala vtedy zábery zo slávnostného odhalenia mobilného raketového systému dlhého dosahu Bávar-373, na ktorom sa zúčastnil aj prezident Hasan Rúhání. Podľa iránskych médií má byť tento nový iránsky systém konkurenciou ruského raketového systému S-300.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články