Trump mal dôležitý telefonát s indickým premiérom: Hovoril aj o Indii a Pakistane | Topky.sk

°C

Štvrtok, 23. január 2020. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Trump mal dôležitý telefonát s indickým premiérom: Hovoril aj o Indii a Pakistane

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Jacquelyn Martin
19.08.2019 21:25

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump sa v pondelok telefonicky rozprával s indickým premiérom Naréndrom Módím a vyzval ho na zmiernenie napätia medzi Indiou a Pakistanom, vyvolaného sporom o región Kašmír.


"Prezident zdôraznil, aké dôležité je zmierniť napätie medzi Indiou a Pakistanom a zachovať mier v regióne," uviedol vo vyhlásení hovorca Bieleho domu Hogan Gidley, ktorého citovala agentúra AFP. "Obaja lídri ďalej diskutovali o tom, ako budú zvyšovaním obchodu pokračovať v posilňovaní americko-indických ekonomických vzťahov. Tešia sa na skoré spoločné stretnutie," dodal hovorca.

Indická vláda odobrala 5. augusta špeciálne postavenie indickému zväzovému štátu Džammú a Kašmír pre obavy z nepokojov. Je totiž obývaný prevažne moslimami a od roku 1989 tam prebieha ozbrojené povstanie proti indickej vláde, ktoré si už vyžiadalo desaťtisíce ľudských životov, prevažne civilistov.

India v Džammú a Kašmíre po odobratí autonómie zaviedla prísne bezpečnostné opatrenia - výrazne obmedzila pohyb obyvateľov a prerušila telefónne aj internetové spojenie. Vyslala tam desaťtisíce vojakov, čo zmenilo hlavné mesto Šrínagar na pevnosť. Približne 4000 ľudí bolo zadržaných na základe zákona, ktorý úradom umožňuje kohokoľvek uväzniť bez obvinenia alebo súdneho procesu na obdobie do dvoch rokov.

Úrady v Džammú a Kašmír začali uplynulú sobotu postupne zmierňovať tieto bezpečnostné opatrenia. Väčšina historického územia Kašmíru je od roku 1947 rozdelená medzi regionálnych rivalov Indiu a Pakistan, pričom obe jadrové veľmoci si robia nároky na celý tento himalájsky región. Pakistan medzitým oznámil, že indická paľba cez faktickú hranicu v Kašmíre usmrtila v nedeľu dvoch civilistov a vážne zranila dieťa. Stalo sa to deň po tom, čo Naí Dillí oznámilo, že pakistanská streľba zabila indického vojaka.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články