Občania Nemecka bojujúci za Daeš: Krajina po prvý raz prevzala ich deti | Topky.sk

°C

Streda, 20. november 2019. Meniny má Félix, zajtra Elvíra.

Občania Nemecka bojujúci za Daeš: Krajina po prvý raz prevzala ich deti

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Felipe Dana
19.08.2019 14:30

DAMASK - Kurdskí predstavitelia odovzdali na hraniciach Sýrie a Iraku Nemecku po prvý raz štyri deti nemeckých občanov bojujúcich za Daeš v Sýrii. Ide o tri siroty a šesťmesačné choré bábätko, uviedol pre agentúru DPA v pondelok Abdal Karím Umar, hovorca kurdských úradov v Sýrii.


"Autonómny región odovzdáva delegácii z Nemecka štyri deti z rodín bojovníkov Daeš," povedal pre agentúru AFP kurdský predstaviteľ pre zahraničné záležitosti Fanar Kaít. Deti žili po porážke teroristickej organizácie Daeš v Sýrii v utečeneckom tábore al-Haul. O návrate detí militantov Daeš sa v Nemecku vedú diskusie už dlhšie obdobie. Spolková vláda spočiatku argumentovala tým, že aktuálne nemá v Sýrii nijaké diplomatické zastúpenie.

Berlínsky správny súd však v júli rozhodol, že vláda musí príbuzných bojovníkov Daeš prijať naspäť do vlasti. Na severovýchode Sýrie žije podľa údajov Západokurdistanského informačného centra (Rojava Information Center, RIC) 117 detí s nemeckým občianstvom a 21 detí Nemcov, ktoré však majú iné ako nemecké občianstvo. Na tomto území sa nachádzajú aj desiatky žien a 66 mužov, z ktorých sa viac než 40 údajne podieľalo na vojnových zločinoch.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články