Vodiči cisterien v Portugalsku vzdorujú vláde: Neuposlúchli vládne nariadenie | Topky.sk

°C

Štvrtok, 23. január 2020. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Vodiči cisterien v Portugalsku vzdorujú vláde: Neuposlúchli vládne nariadenie

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
14.08.2019 13:40

LISABON - Štrajkujúci vodiči palivových cisterien v Portugalsku vzdorujú vládnemu nariadeniu a odmietajú prepravovať obmedzené dodávky na čerpacie stanice. Informovala o tom v stredu agentúra AP.


Počínanie vodičov prehĺbilo politické napätie takmer dva mesiace pred parlamentnými voľbami a vyvolalo obavy z toho, že sa čerpacie stanice čoskoro vyprázdnia. Portugalská vláda zaviedla v pondelok pre zákazníkov čerpacích staníc kvóty na benzín po tom, ako vodiči benzínových cisterien začali štrajk za vyššie mzdy.

Stredoľavicová socialistická vláda v utorok prijala nariadenie, ktoré požaduje od vodičov zabezpečenie minimálneho množstva dodávok paliva, aby krajina mohla aj naďalej fungovať. Zásobovanie verejnej dopravy by malo zostať na úrovni 75 percent a čerpacích staníc na úrovni 50 percent. V prípade nedodržiavania vládneho nariadenie hrozí vodičom dvojročné väzenie alebo strata zamestnania.

Nariadenie tiež umožňuje mobilizovať vojakov, aby v prípade potreby palivové cisterny riadili alebo sprevádzali. Podľa agentúry AP vojaci a policajti už v utorok distribuovali benzín po krajine. Vodiči požadujú, aby bola ich základná mesačná mzda do roku 2022 zvýšená zo súčasných 630 eur na 900 eur mesačne. Zamestnávatelia však tvrdia, že si nemôžu dovoliť na požiadavky odborov pristúpiť.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články