Afganský prezident s výzvou: Chce, aby sa národ rozhodoval bez cudzieho zasahovania | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Afganský prezident s výzvou: Chce, aby sa národ rozhodoval bez cudzieho zasahovania

Ašraf Ghání
Ašraf Ghání
Zdroj: SITA
11.08.2019 09:50

KÁBUL - Afganský prezident Ašraf Ghaní vyzval v nedeľu národ, aby vzal svoj osud do vlastných rúk a rozhodoval sa bez cudzieho zasahovania. Informovala o tom agentúra AP.


Ghaní svoje posolstvo afganskému ľudu predniesol počas moslimského sviatku obete íd al-adhá, ako aj v čase keď Spojené štáty vedú v Katare mierové rokovania s militantným hnutím Taliban bez účasti afganskej vlády. Ghaní tiež v nedeľu povedal, že afganské prezidentské voľby, ktoré sú naplánované na 28. septembra, sú životne dôležité, pretože po rokoch vojny dajú afganskému vodcovi silný mandát pri rozhodovaní o osude krajiny.

Mierová dohoda, o ktorej v Katare rokujú USA s Talibanom, by mala ukončiť už 18 rokov trvajúcu vojnu v Afganistane. Tá je najdlhšie trvajúcim konfliktom, aký kedy USA viedli v zahraničí. Dohoda by mala zaistiť stiahnutie 20.000 vojakov USA a NATO z Afganistanu a tiež poskytnúť záruky, že Afganistan sa opäť nestane bezpečným útočiskom pre teroristov, ktorý budú z jeho územia podnikať útoky v iných krajinách.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články