Záhadná explózia v Rusku: Súvisí s Putinovou superzbraňou? Americkí experti kritizujú Moskvu | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Záhadná explózia v Rusku: Súvisí s Putinovou superzbraňou? Americkí experti kritizujú Moskvu

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Zdroj: SITA/AP/Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin
10.08.2019 21:59

WAHINGTON - Americkí experti na jadrové technológie sa domnievajú, že explózia a následný únik radiácie v severnom Rusku mohli súvisieť s testovaním riadenej strely na jadrový pohon, o ktorej vlani hovoril prezident Vladimir Putin.


Informovala o tom agentúra Reuters. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že výbuch nastal pri skúške raketových motorov na kvapalné palivo. Pri štvrtkovom výbuchu podľa oznámenia ministerstva zomreli dvaja ľudia a ďalších šesť bolo zranených. Ruská štátna jadrová agentúra Rosatom v piatok oznámila, že zomrelo päť jej zamestnancov.

Testovali jadrovú raketu?

Hovorca mesta Severodvinsk, ktoré leží nedalo testovacieho miesta, vo vyhlásení zverejnenom na internetových stránkach mesta uviedol, že vo štvrtok napoludnie bol zaznamenaný krátkodobý nárast radiácie. V piatok ale už vyhlásenie na stránkach nebolo.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu a Vladimir Putin
Záhadná explózia v Rusku:
Zdroj: SITA/AP/Dmitri Lovetsky

Dvaja americkí experti nezávisle na sebe agentúre Reuters povedali, že pri výbuchu raketových motorov na tekuté palivo by sa neuvoľnila radiácia. Domnievajú sa teda, že výbuch a únik radiácie spôsobila nehoda pri testovaní jadrovej rakety. „Explóziu raketového motora na tekuté palivá nesprevádza radiácia, a my vieme, že Rusko pracuje na nejakom jadrovom pohone pre riadené strely,“ povedal Ankit Panda z Federácie amerických vedcov.

Zbrane, ktoré iná armáda na svete nemá

Podobne sa vyjadril aj expert kalifornského Ústavu pre medzinárodné štúdiá Jeffrey Lewis. Ten uviedol, že na základe komerčných satelitných snímok a ďalších dát sa domnieva, že nehoda sa stala pri testovaní riadenej strely s jadrovým pohonom. Vyšší úradník administratívy prezidenta Donalda Trumpa, ktorý si prial zostať v anonymite, nepotvrdil, ale ani nepoprel, že nešťastie na severe Ruska by mohlo súvisieť s jadrovou raketou. Vyjadril sa však veľmi skepticky k tomu, ako udalosť vysvetlila Moskva.

Záhadná explózia v Rusku:
Zdroj: SITA/AP/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin

Putin sa pri minuloročnom prejave v ruskom parlamente pochválil, že Rusko úspešne vyskúšalo nový typ balistickej rakety na jadrový pohon. V prejave prezentoval aj široký register nových strategických zbraní, ktoré podľa neho žiadna iná armáda na svete nemá. Raketa na jadrový pohon podľa neho bola úspešne otestovaná koncom roka 2017, má neobmedzený dolet a odolá všetkým existujúcim aj budúcim systémom protiraketovej a protivzdušnej obrany.

Po výbuchu zomrelo päť ľudí, oznam o radiácii zmazali

Ruská štátna jadrová agentúra Rosatom v sobotu informovala, že päť jej zamestnancov zahynulo pri štvrtkovej nehode počas testov na vojenskej základni na severe Ruska. K nehode došlo pri skúške raketového motora na kvapalné palivo, uviedla tlačová agentúra RIA s odvolaním sa na Rosatom. Ďalší traja zamestnanci tejto štátnej spoločnosti utrpeli zranenia vrátane popálenín.

Ruské úrady pôvodne informovali, že pri nehode zahynuli dvaja ľudia. Po výbuchu raketového motora na testovacej základni v Archangeľskej oblasti zaznamenali v neďalekom meste Severodvinsk zvýšenie úrovne rádioaktivity nad bežný priemer. Vyhlásenie o radiácii vydané mestom Severodvinsk zmizlo v piatok bez vysvetlenia z internetu. Ministerstvo obrany v Moskve predtým ubezpečilo, že výbuch nespôsobil únik rádioaktivity.

Úrady tiež museli uzavrieť pre lodnú dopravu časť Dvinského zálivu. Denník Kommersant citoval nemenovaného námorného dôstojníka, že k nehode došlo na testovacej základni na mori a po výbuchu rakety mohlo uniknúť toxické palivo. Podľa environmentálnej organizácie Greenpeace odvolávajúcej sa na údaje ministerstva pre mimoriadne situácie sa úroveň radiácie oproti normálu zvýšila v Severodvinsku dvadsaťnásobne, dodáva agentúra Reuters.


Galéria

Vladimir Putin Ruský minister obrany Sergej Vladimir Putin

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj
ZDROJ: ČTK, TASR
VIDEO: YouTube/euronews

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články