Posledný prieskum ukázal jasne: Trump je podľa občanov rasista | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Posledný prieskum ukázal jasne: Trump je podľa občanov rasista

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Foto / Alex Brandon
31.07.2019 06:20

WASHINGTON - Viac ako polovica amerických voličov si podľa prieskumu, ktorého výsledky boli zverejnené v utorok, myslí, že prezident Donald Trump je rasista. Informovala o tom agentúra AFP.


V prieskumu Univerzity Quinnipiac 51 percent opýtaných uviedlo, že prezident je rasista a 45 percent tvrdilo, že nie je. Prezidenta za rasistu označilo viac žien (59 %) ako mužov. Vačšina respondentov (61 %) povedala, že Kongres by mal voči prezidentovi začať proces ústavnej žaloby - impeachmentu. Prieskum sa uskutočnil v dňoch 25.-28. júla na vzorke 1306 respondentov po celej krajine.

Členovia snemovne reprezentantov za demokratickú stranu afroamerického pôvodu v utorok bojkotovali Trumpov príhovor, ktorý predniesol v štáte Virgínia pri príležitosti osláv 400 výročia demokracie v USA, informovala stanica BBC. Prezident pred odchodom na podujatie povedal, že je "najmenej rasistická osoba na svete". Trump v prejave vyjadril uznanie Afroameričanom, ktorí podľa jeho slov "budujú, posilňujú, inšpirujú, povzbudzujú, chránia a udržiavajú" krajinu.

BBC pripomína minulotýždňový slovný útok Trumpa na afroamerického demokratického kongresmana Elijaha Cummingsa. Prezident sa o Baltimore, ktorý Cummings zastupuje, vyjadril ako o "neporiadku zamorenom hlodavcami". Trump pred časom zaútočil i na ľavicovo orientované zákonodarkyne sériou tweetov. V nich političky vyzval, aby sa "vrátili" do krajín svojho pôvodu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články