°C

Nedeľa, 20. september 2020. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš.

Francúzska mimovládka žaluje Paríž za ohrozenie verejnosti pre požiar katedrály

Rekonštrukčné práce na parížskej katedrále Notre-Dame
Rekonštrukčné práce na parížskej katedrále Notre-Dame
Zdroj: TASR/AP/Stephane de Sakutin
30.07.2019 07:03

PARÍŽ - Francúzska mimovládna organizácia Robin des Bois v pondelok oznámila, že v súvislosti s aprílovým požiarom parížskej katedrály Notre-Dame podala žalobu voči parížskym úradom. Tie obvinila z toho, že nekonali dostatočne rýchlo na to, aby predišli potenciálnemu ohrozeniu zdravia obyvateľov spôsobenému vysokým množstvom častíc olova, ktoré sa pri požiari dostali do ovzdušia, informovali o tom agentúry AP a AFP.


Pri požiari z 15. apríla sa uvoľnilo do ovzdušia veľké množstvo olova, keďže krov gotickej katedrály Notre-Dame a štíhla veža, ktorých časti zhoreli alebo sa zrútili, obsahovali stovky ton tohto kovu. V okolitom ovzduší bola následne zistená mimoriadne vysoká koncentrácia častíc olova. 

Francúzska mimovládka žaluje Paríž
Zdroj: SITA/AP Photo/Thibault Camus

Francúzska mimovládna environmentálna organizácia Robin des Bois (Robin Hood)  informovala, že žalobu podala pre úmyselné ohrozenia ľudských životov. Uviedla pritom, že parížske úrady mali v súvislosti s požiarom prijať okamžité opatrenia na ochranu verejnosti. Parížska radnica sa k žalobe dosiaľ nevyjadrila. Zvýšená koncentrácia častíc olova môže ľudom, obzvlášť deťom, spôsobiť neurologické poruchy, ako aj problémy s nervovým systémom či poškodenie mozgu. 

Francúzska mimovládka žaluje Paríž
Zdroj: SITA/AP Foto / Rafael Yaghobzadeh, Pool

Parížske úrady nariadili len minulý týždeň dôkladné vyčistenie škôl v okolí požiarom spustošenej katedrály Notre-Dame. Parížski zdravotníci zároveň už pred časom vyzvali tehotné ženy žijúce v okolí katedrály Notre-Dame, aby si dali zistiť hladinu olova v krvi. Rodičom detí do siedmich rokov taktiež odporučili, aby ich za týmto účelom vzali k lekárovi.


Galéria

Rekonštrukčné práce na parížskej

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články