°C

Pondelok, 10. august 2020. Meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana.

Hongkong hrozí ďalšími protestami: Demonštranti žiadajú splnenie všetkých piatich podmienok

Masové protesty v Hongkongu
Masové protesty v Hongkongu
Zdroj: SITA/AP Photo/Vincent Yu
09.07.2019 08:40

HONGKONG - Jedna z hlavných organizátoriek hongkonských masových protestov proti návrhu zákona o extradícii v utorok vyhlásila, že nové demonštrácie sa budú konať aj napriek tomu, že správkyňa Hongkongu Carrie Lamová označila zákon za "mŕtvy". Informovala o tom agentúra AFP.


"Ak Carrie Lamová a jej vláda nevypočujú našich päť požiadaviek, Občiansky front za ľudské práva bude pokračovať v usporadúvaní protestov a zhromaždení," uviedla hovorkyňa Bonnie Leungová s tým, že podrobnosti o nových protestoch budú včas zverejnené. Lamová v utorok vyhlásila, že kontroverzný návrh zákona o vydávaní podozrivých osôb čínskym orgánom je mŕtvy, čím však odporcov navrhovanej legislatívy neuspokojila, pretože tí požadujú jeho úplné stiahnutie.

Šéfka hongkonskej exekutívy Carrie
Zdroj: SITA/AP Photo/Kin Cheung

Zákon o extradícii by umožnil hongkonským úradom vydávať osoby podozrivé zo spáchania trestného činu orgánom v pevninskej Číne. V uplynulých týždňoch zažil Hongkong v dôsledku tohto návrhu najväčšie protesty za tri desaťročia. Obyvatelia opakovane vychádzali do ulíc, aby protestovali proti Lamovej politike.

Demonštrácie v Hongkongu
Zdroj: Twitter: @MailOnline, www.dailymail.co.uk

Lamová síce po vlne nesúhlasu zastavila proces schvaľovania zákona, demonštranti však žiadajú oficiálne stiahnutie legislatívneho návrhu. Minulý pondelok — v deň 22. výročia vrátenia Hongkongu Číne, ku ktorému došlo 1. júla 1997 — demonštranti prenikli do budovy legislatívnej rady, kde na niekoľko hodín obsadili rokovaciu sálu.


Galéria

Masové protesty v Hongkongu Šéfka hongkonskej exekutívy Carrie Demonštrácie v Hongkongu

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články