°C

Sobota, 22. február 2020. Meniny má Etela, zajtra Roman, Romana.

Epidémia eboly pomaly, ale isto zabíja: V Afrike prišlo o život už najmenej 1600 ľudí

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Al-hadji Kudra Maliro, File
06.07.2019 07:20

KINSHASHA - Počet obetí 11-mesačnej epidémie eboly na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR) prekročil 1600 mŕtvych. Nové úmrtie hlásili z oblasti pri hranici s Ugandou, oznámilo v piatok tamojšie ministerstvo zdravotníctva.


Ministerstvo zverejnilo bilanciu, podľa ktorej do štvrtka úrady zaznamenali 2382 prípadov eboly, pričom 1606 z nich bolo smrteľných, informovala agentúra AFP. Hovorca ministerstva pre AFP povedal, že vírusovému ochoreniu najnovšie podľahla pacientka, ktorej nákazu nahlásili v pondelok v Ariware v provincii Ituri na hranici s Ugandou.

Ide o matku zo susednej provincie Severné Kivu, ktorej päť detí sa nakazilo ebolou a dve z nich zomreli. Žena odišla do Ituri, aby sa vyhla tímom zasahujúcim v oblasti v reakcii na epidémiu, uviedlo ministerstvo. Dodalo, že v Ariware dosiaľ identifikovali 177 osôb, ktoré boli v kontakte s touto rodinou, a 40 z nich už zaočkovali.

Epidémia eboly vypukla v provincii Severné Kivu pred tým, ako rozšírila do Ituri. Práve v Ituri podľa piatkového separátneho vyhlásenia OSN zvyšuje hrozbu šírenia eboly násilie, ktoré prinútilo utiecť z domovov obyvateľov zhromažďujúcich sa na miestach s nedostatočnou hygienou. Dvaja ľudia zomreli v júni aj v Ugande po tom, ako sa tamojšia rodina vrátila z východu KDR, kde pochovala príbuzného nakazeného ebolou.

Súčasná epidémia eboly je najhoršou od hromadného rozšírenia tejto choroby v západoafrických štátoch Libéria, Guinea a Sierra Leone, pri ktorom v rokoch 2014-2016 zahynulo viac než 11.300 ľudí. Ebola patrí k najnebezpečnejším infekčným ochoreniam na svete. Spôsobuje hnačky a horúčky spojené s krvácaním do tráviaceho traktu. V 50-90 percentách prípadov sa končí smrťou. Z človeka na človeka sa prenáša až vtedy, keď prepukne.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články