Neľútostná epidémia sa nezastaví pred ničím: Svet má oči na stopkách, odborníci bijú na poplach | Topky.sk

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

Neľútostná epidémia sa nezastaví pred ničím: Svet má oči na stopkách, odborníci bijú na poplach

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila v súvislosti s epidémiou eboly stav ohrozenia
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila v súvislosti s epidémiou eboly stav ohrozenia
Zdroj: SITA/AP/Jerome Delay
17.07.2019 20:50

ŽENEVA - Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila v stredu v súvislosti s epidémiou eboly v Konžskej demokratickej republike "stav ohrozenia verejného zdravia mezinárodního významu". Informovala o tom agentúra AFP.


Stav ohrozenia vyhlásila WHO na základe odporúčania skupiny expertov, ktorí rokovali v stredu v Ženeve. Týmto krokom chce posilniť boj proti chorobe v KDR a susedných krajinách. Opatrenia môžu zahŕňať napríklad lepšie vybavenie liečebných centier a školenie ďalších asistentov. WHO však zdôraznila, že v súčasnosti nepredpokladá rozšírenie epidémie eboly mimo región KDR, uviedla agentúra DPA.

Takmer rok trvajúca epidémia eboly, ktorej epicentrom je provincia Severné Kivu si doposiaľ vyžiadala viac ako 1600 životov, čo je druhý najvyšší počet v dejinách tohto ochorenia. Nový prípad eboly, ktorý tento týždeň potvrdili v meste Goma — miliónovej metropole Severného Kivu — je podľa WHO varovaním a môže predznamenávať rozširovanie epidémie.

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila
Zdroj: SITA/AP/Jerome Delay

Ebola patrí k najnebezpečnejším infekčným ochoreniam na svete. Spôsobuje hnačky a horúčky spojené s krvácaním do tráviaceho traktu. V 50-90 percentách prípadov sa končí smrťou. Z človeka na človeka sa prenáša až vtedy, keď prepukne.

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila
Zdroj: SITA/AP/Jerome Delay


Galéria

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila

Nástroje k článkuZDROJ: TASRTwitter/World Health Organization (WHO)

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články