°C

Sobota, 22. február 2020. Meniny má Etela, zajtra Roman, Romana.

Europoslanci si zvolili 14 podpredsedov: Najväčší počet hlasov získala McGuinessová

Zdroj: SITA/AP/Virginia Mayo
04.07.2019 09:20

ŠTRASBURG - Na ustanovujúcom zasadnutí nového Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu boli v stredu zvolení všetci 14 podpredsedovia tejto inštitúcie. Ide o zástupcov šiestich politických skupín a desiatich členských štátov. Jedenástich zvolili v prvom, dvoch v druhom a jedného v treťom kole, informovala v stredu večer webová stránka EP.


V prvom kole hlasovania poslanci zvolili 11 podpredsedov: Mairead McGuinessovú (EPP, Írsko), Pedra Silvu Perreiru (S&D, Portugalsko), Rainera Wielanda (EPP, Nemecko), Katarinu Barleyovú (S&D, Nemecko), Othmara Karasa (EPP, Rakúsko), Ewu Kopaczovú (EPP, Poľsko), Kláru Dobrevovú (S&D, Maďarsko), Ditu Charanzovú (RE, Česko), Nicolu Beerovú (RE, Nemecko), Líviu Járókaovú (EPP, Maďarsko) a Heidi Hautalovú (Zelení/EFA, Fínsko). 

V druhom kole boli zvolení dvaja podpredsedovia: Marek Kolaja (Greens/EFA, Česko) a Dimitrios Papadimulis (GUE/NGL, Grécko). Z tretieho kola vzišiel posledný zo 14 podpredsedov Fabio Massimo Castaldo (nezaradený, Taliansko). 

Najväčší počet hlasov (618) získala Írka McGuinessová, ktorá bola zvolená už v prvom kole. Najmenšiu podporu (248 hlasov) zaznamenal v treťom kole Talian Castaldo. V prvých dvoch kolách bola potrebná absolútna väčšina, zatiaľ čo v poslednou už len relatívna väčšina poslancov. 

Europoslanci už predtým zvolili za nového predsedu parlamentu talianskeho socialistického europoslanca Davida Mariu Sassoliho. V druhom kole voľby získal 345 hlasov a potrebnú nadpolovičnú väčšinu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články