°C

Utorok, 1. december 2020. Meniny má Edmund, zajtra Bibiana.

Moskva sa s tým vôbec nepára: Nepovolený protest? Putinov kritik vyfasoval ďalší krutý trest

Alexej Navaľnyj
Alexej Navaľnyj
Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin
02.07.2019 06:55

MOSKVA - Na desaťdňové väzenie odsúdil v pondelok moskovský súd opozičného lídra Alexeja Navaľného za to, že sa 12. júna zúčastnil na nepovolenom protestnom pochode v Moskve. Cieľom protestu bolo vyjadriť podporu novinárovi Ivanovi Golunovovi a tiež demonštrovať údajnej beztrestnosti a korupcii orgánov činných v trestnom konaní. Informovala o tom agentúra AFP.


"Navaľnyj dostal desať dní," uviedla politikova hovorkyňa Kira Jarmyšová. Navaľnyj, ktorý je prominentným kritikom ruského prezidenta Vladimira Putina, patril k viac než 400 osobám, ktoré na pokojnom proteste zadržala ruská polícia. Krátko nato opozičného politika z väzby prepustili. 

Alexej Navaľnyj
Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

Novinára Ivana Golunova, ktorý sa venoval písaniu článkov o korupcii, zadržali 6. júna v Moskve na základe obvinení z predaja drog. Po mohutnej kampani na jeho podporu — nielen v Rusku, ale aj v zahraničí —, ministerstvo vnútra oznámilo, že obvinenie stiahlo a trestné stíhanie zastavilo. Goldunova tak prepustili v predvečer pochodu, čo mnohí vnímali ako pokus Kremľa o zastavenie novej vlny demonštrácií, píše AFP. 

Alexej Navaľnyj
Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

Policajtov na zmienenom protestnom pochode videli, ako bijú a zatýkajú okoloidúcich, pričom ľudskoprávna organizácia Amnesty International obvinila úrady z "pohŕdania ľudskými právami".  Navaľnyj zorganizoval v posledných rokoch viaceré veľké protivládne protesty. Vlani si v súvislosti s nepovolenými protestami odsedel dva tresty v trvaní 30 a 20 dní. 


Galéria

Alexej Navaľnyj Alexej Navaľnyj Alexej Navaľnyj

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články