Irán nikdy nepodľahne nátlaku, tvrdí Zaríf: Ak chcú USA rokovať, mali by nás rešpektovať | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Irán nikdy nepodľahne nátlaku, tvrdí Zaríf: Ak chcú USA rokovať, mali by nás rešpektovať

Mohammad Džavád Zaríf
Mohammad Džavád Zaríf
Zdroj: TASR/AP Photo/Richard Drew
01.07.2019 12:40

TEHERÁN - Irán nikdy nepodľahne nátlaku zo strany Spojených štátov. Ak Washington chce s Teheránom rokovať, mal by ho rešpektovať. V pondelok to podľa agentúry Reuters vyhlásil iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf.


"Irán sa nikdy nepodvolí nátlaku Spojených štátov... Amerika by sa mala snažiť Irán rešpektovať... Ak chcú rokovať s Iránom, mali by prejaviť úctu," povedal Zaríf v prejave vo vysielaní štátnej televízie.

Napätie medzi Teheránom a Washingtonom sa vystupňovalo po tom, čo prezident Spojených štátov Donald Trump jednostranne odstúpil od historickej jadrovej dohody veľmocí s Iránom z roku 2015 a znova zaviedol voči islamskej republike sankcie.

Nepriateľstvo medzi oboma krajinami zosilnelo v uplynulých týždňoch, keď Irán zostrelil americký dron nad citlivými vodami Perzského zálivu a ešte predtým došlo k sérii útokov na tankery. Tieto útoky Washington pripisuje Teheránu, ktorý to však odmieta.

Trump vyzval na rokovanie s iránskymi vládnymi predstaviteľmi bez predbežných podmienok. Teherán to vylúčil s tým, že Trump by sa mal vrátiť k dohode, ak chce s Iránom diskutovať. Washington minulý týždeň oznámil nové kolo sankcií voči iránskemu najvyššiemu vodcovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu i ďalším vysokopostaveným predstaviteľom vrátane Zarífa. Teherán najnovšie sankcie označil za "idiotské" a varoval USA pred narušením jeho vzdušného priestoru. Podľa Washingtonu sa ale dron v čase zostrelenia nachádzal nad medzinárodnými vodami.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články