°C

Štvrtok, 13. august 2020. Meniny má Ľubomír, zajtra Mojmír.

FOTO V Tbilisi sa konal ďalší Pochod slobody: Viedla ho Saakašviliho manželka

Saakašviliho manželka Sandra Roelofsová
Saakašviliho manželka Sandra Roelofsová
Zdroj: SITA/AP Photo/Shakh Aivazov
30.06.2019 06:18

TBILISI - Gruzínska metropola Tbilisi bola aj v sobotu dejiskom ďalšieho Pochodu slobody, ktorého účastníci žiadajú odstúpenie ministra vnútra Giorgiho Gachariu.


Ako informovala agentúra Interfax, apolitických mladých ľudí, ktorí zvolávali demonštrácie v uplynulých deviatich dňoch a dosiahli demisiu predsedu parlamentu Irakliho Kobachidzeho a zmenu volebného systému na pomerný, bolo v sobotu menej. V dave prevažovali členovia a aktivisti bývalého vládnuceho Jednotného národného hnutia a opozičnej strany Európske Gruzínsko. V prvých radoch bola Sandra Roelofsová, manželka gruzínskeho exprezidenta a lídra Jednotného národného hnutia Michaila Saakašviliho.

Saakašvili tento týždeň na sociálnych sieťach vyslovil podporu protestom v Tbilisi. Uviedol, že ak sa na tamojšom "Námestí slobody zhromaždí 100.000 ľudí, (potom) verte, že vedenie (krajiny) odíde".

FOTO V Tbilisi sa
Zdroj: SITA/AP Photo/Shakh Aivazov

Protesty v Tbilisi sa začali po tom, ako prvý protest v noci na 21. júna rozohnala polícia. Zranených pritom bolo 240 ľudí, medzi nimi 80 policajtov. K policajnému zásahu došlo po tom, ako lídri opozície vyzvali demonštrantov, aby spustili útok na parlament. 

Bezprostrednou príčinou pre tento krok bolo vystúpenie poslanca ruskej Štátnej dumy Sergeja Gavrilova, ktorý tam predsedal Medziparlamentnému zhromaždeniu pravoslávia (IAO) a o ktorom miestne médiá napísali, že v čase rusko-gruzínskej vojny v roku 2008 podporoval Abcházsko a Osetsko. Gruzínska opozícia označila Gavrilovovu prítomnosť za provokáciu a kritizovala i fakt, že ako predsedajúci IAO hovoril po rusky.

FOTO V Tbilisi sa
Zdroj: SITA/AP Photo/Shakh Aivazov

Demonštranti svoj protest využili aj na vyjadrenie nesúhlasu s vládou strany Gruzínsky sen, ktorá je opozíciou označovaná za proruskú. Rozhlasová stanica Echo Moskvy v sobotu informovala, že gruzínske vedenie má v pláne zakázať Sergejovi Gavrilovovi vstup na gruzínske územie.

 


Galéria

Saakašviliho manželka Sandra Roelofsová

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články