Rozdeľovanie bruselských kancelárií: Troch top kandidátov na čelo EK lídri odmietli | Topky.sk

°C

Štvrtok, 14. november 2019. Meniny má Irma, zajtra Leopold.

Rozdeľovanie bruselských kancelárií: Troch top kandidátov na čelo EK lídri odmietli

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/AP Photo/Riccardo Pareggiani
21.06.2019 20:15

BRUSEL - Troch top kandidátov na predsednícky post Európskej komisie (EK) lídri Európskej únie (EÚ) odmietli, informoval v piatok francúzsky prezident Emmanuel Macron. Za najpravdepodobnejších kandidátov na čelo tohto vplyvného európskeho orgánu sa považovali Nemec Manfred Weber, ktorý zastáva stredopravé pozície, stredoľavý Holanďan Frans Timmermans a zástankyňa voľného trhu, liberálka Margrethe Vestager z Dánska.


Všetkých troch podporoval Európsky parlament, avšak Macron sa postavil proti tomuto systému, ktorý z nich urobil favoritov a na čele komisie, ktorá, okrem iného, navrhuje a presadzuje zákony EÚ, chce vidieť niekoho iného. Podľa neho pokračujú rozhovory medzi lídrami únie s cieľom nájsť iných kandidátov.

O najvyšších postoch únie budú lídri znova rokovať na špeciálnom summite, ktorý ohlásili na 30. júna. Predstavitelia únie sa musia dohodnúť aj na novom predsedovi Európskej rady, šéfovi európskej diplomacie, šéfovi Európskej centrálnej banky a predsedovi Európskeho parlamentu. Pri prerozdeľovaní postov, ktoré nasleduje po májových eurovoľbách, musia dbať na regionálnu, rodovú aj politickú rovnováhu.

 

 


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články