Čínsky prezident navštívil KĽDR: Čína by mohla prelomiť nedôveru medzi Severnou Kóreou a USA | Topky.sk

Streda, 16. október 2019. Meniny má Vladimíra, zajtra Hedviga.

Čínsky prezident navštívil KĽDR: Čína by mohla prelomiť nedôveru medzi Severnou Kóreou a USA

Čínsky prezident navštívil KĽDR
Čínsky prezident navštívil KĽDR
Zdroj: TASR (Ju Peng/Xinhua via AP, File)
20.06.2019 07:40

PCHJONGJANG - Čínsky prezident Si Ťin-pching pricestoval vo štvrtok na dvojdňovú návštevu Severnej Kórey, počas ktorej sa stretne so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na čínske médiá.


Si pricestoval spolu so svojou manželkou Pcheng Li-jüan, s ministrom zahraničných vecí Wang I a niekoľkými ďalšími predstaviteľmi vládnucej čínskej komunistickej strany, uviedla čínska oficiálna tlačová agentúra Sinchua. Ide o prvú cestu čínskeho prezidenta do Pchjongjangu za posledných 14 rokov.

Návšteva sa časovo zhoduje so 70. výročím nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a Severnou Kóreou, vysvetlila čínska štátna televízna stanica CCTV. Koná sa zároveň v období, keď sa rokovania USA a Severokórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) o odstránení jadrových zbraní nachádzajú v slepej uličke. Sinchua v komentári uviedla, že Čína by mohla zohrávať jedinečnú a konštruktívnu úlohu pri dosiahnutí prelomu nedôvery medzi Severnou Kóreou a Spojenými štátmi. 

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kimom vo februári vo Vietname sa skončil neúspechom, pretože USA odmietli požiadavku KĽDR o zrušenie rozsiahlych sankcií OSN výmenou za to, že Severná Kórea znefunkční svoj hlavný jadrový komplex. To je však iba čiastočný krok v procese odzbrojenia. Od stroskotania summitu neboli oznámené žiadne dôležité kontakty medzi USA a KĽDR.

Čínsky prezident Si Ťin-pching absolvoval rokovanie s Kim Čong-unom

Čínsky prezident Si Ťin-pching rokoval vo štvrtok v Pchjongjangu so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Informovali o tom čínske štátne médiá bez toho, aby upresnili, o čom sa obaja politici rozprávali.

Čínskeho prezidenta čakala na letisku v Pchjongjangu mohutná slávnostná uvítacia ceremónia, keď ho podľa čínskej tlačovej agentúry Sinchua zdravilo približne 10.000 ľudí mávajúcich kvetmi. Jeden z transparentov niesol nápis: "Nech žije nezlomné priateľstvo a jednota vytvorená krvou."

Si Ťin-pching sa od nástupu do prezidentského úradu v roku 2012 stretol s Kimom štyrikrát v Číne. Stretnutia sa konali vždy okolo termínov Kimových summitov s Trumpom a juhokórejským prezidentom Mun Če-inom, čo zdôrazňovalo úlohu Pekingu ako kľúčového hráča v patovej situácii v jadrovom odzbrojení.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články