Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Naliehavá výzva prezidenta Južnej Kórey: S KĽDR chce rokovať o denuklearizácii

Juhokórejský prezident Mun Če-in
Juhokórejský prezident Mun Če-in (Zdroj: SITA/Anders Wiklund / TT via AP)

ŠTOKHOLM - Juhokórejský prezident Mun Če-in adresoval v piatok susednej Severnej Kórei naliehavú výzvu, aby pokračovala v dialógu o svojom úplnom jadrovom odzbrojení a preukázala svoje odhodlanie urobiť takýto krok. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

"Dialógy s vonkajším svetom, či už sú dvojstranné alebo mnohostranné, musia ísť ďalej, kým si Severná Kórea nevyslúži dôveru medzinárodného spoločenstva," povedal Mun počas prejavu na pôde švédskeho parlamentu.

Podľa juhokórejského prezidenta budú sankcie voči Severnej Kórei zrušené výmenou za "úprimné snahy". Zároveň prisľúbil, že pri mierovom dialógu "nikto nebude ohrozovať politický systém alebo bezpečnosť Severnej Kórey".

Po svojom prejave odpovedal Mun na otázku jedného zo švédskych zákonodarcov, že v prípade dosiahnutia denuklearizácie Kórejského polostrova by mali obe Kórey pracovať aj na obmedzení počtu svojich konvenčných zbraní. Neformálne styky "pod povrchom" podľa neho pokračujú rovnako medzi Severnou a Južnou Kóreou, ako aj medzi Severnou Kóreou a Spojenými štátmi.

Mun už skôr tento týždeň vyjadril nádej, že sa bude môcť stretnúť so severokórejským vodcom Kim Čong-unom ešte predtým, ako privíta koncom júna v Soule amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Švédsko oslavuje tento rok 60. výročie nadviazania diplomatických vzťahov s Južnou Kóreou. Od začiatku 70. rokov má táto škandinávska krajina veľvyslanectvo aj v Severnej Kórei, kde zároveň zastupuje diplomatické záujmy Spojených štátov. Švédsko prispieva taktiež pozorovateľmi v tzv. demilitarizovanej zóne medzi oboma Kóreami.

Prejav Muna v Štokholme si prišli vypočuť aj švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv, premiér Stefan Löfven a ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová. Švédsko je poslednou zastávkou na Munovej týždňovej ceste po krajinách severnej Európy, v rámci ktorej navštívil aj Fínsko a Nórsko.

Viac o téme: Severná KóreaKĽDRMun Če-inDenuklearizácia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu