°C

Piatok, 25. september 2020. Meniny má Vladislav, zajtra Edita.

Nikaragua kráča smerom k obnoveniu občianskych práv: Prepustili vyše sto politických väzňov

Ilustrčné foto
Ilustrčné foto
Zdroj: Thinkstock.com
12.06.2019 09:05

MANUGA - Vláda stredoamerickej krajiny Nikaragua v utorok prepustila 56 politických väzňov, čím počet prepustených za posledné dva dni stúpol na viac ako 100. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vládu a na Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK).


Nikaragua v pondelok na základe zákona o amnestiách prepustila 50 opozičných väzňov, ktorí sa zúčastnili na minuloročnej vzbure proti prezidentovi Danielovi Ortegovi. Celkový počet prepustených dosiahol 492. Na zákone o amnestiách sa dohodla Ortegova vláda s opozíciou a do platnosti vstúpil 8. júna. Zostávajúci väzni majú byť prepustení do 18. júna.

Medziamerická komisia pre ľudské práva (IACHR) prepúšťanie privítala ako "konkrétny pokrok" smerom k obnoveniu občianskych práv v krajine. Masové opozičné protesty sa v Nikarague začali v apríli minulého roka, keď sa prezident Ortega pokúsil znížiť dôchodky v snahe vyplniť trhliny v sociálnom poistení.

Išlo o najkrvavejšie zrážky v Nikarague od ukončenia občianskej vojny v roku 1990. Hoci prezident zakrátko od svojich zámerov ustúpil, prepukli celoštátne demonštrácie za jeho odstúpenie. Ortega proti demonštrantom tvrdo zakročil. Pri násilnostiach zahynulo podľa IACHR zhruba 320 ľudí a vyše 600 ďalších skončilo vo väzení.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články