Biskupa blízkeho pápežovi odsúdili: Sexuálne zneužíval študentov kňazského seminára | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Biskupa blízkeho pápežovi odsúdili: Sexuálne zneužíval študentov kňazského seminára

Pápež
Pápež
Zdroj: SITA/AP/Andrew Medichini
08.06.2019 06:40

BUENOS AIRES - Argentínska prokuratúra obvinila bývalého biskupa blízkeho pápežovi Františkovi zo sexuálneho zneužívania študentov kňazského seminára. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra AP.


Obvinenia voči Gustavovi Zanchettovi oficiálne vzniesla prokurátorka Mónica Viazziová v severoargentínskej provincii Salta. Podľa nej sa dopúšťal "dlhodobého sexuálneho zneužívania s priťažujúcimi okolnosťami".

Gustavo Zanchetta (55) bol v rokoch 2013 - 2017 biskupom v diecéze Orán v provincii Salta. Pred dvoma rokmi sa nečakane vzdal biskupského úradu a pápež František tohto svojho krajana o niekoľko mesiacov nato vymenoval do vysokej funkcie v rámci Svätej Stolice.

František v nedávnom televíznom interview priznal, že emeritného biskupa Zanchettu v súčasnosti súdia vo Vatikáne pre neprimerané sexuálne správanie, napísala AP. Výkon funkcie, ktorú vykonával vo vatikánskej administratíve, mu už v rámci vyšetrovania pozastavili.

Podľa správ katolíckej tlačovej agentúry CNA Vatikán opakovane tvrdil, že o podozreniach voči Zanchettovi sa dozvedel až vlani na jeseň. Podľa zistení niektorých médií však pápež František o nich vedel už v roku 2015, teda dva roky pred tým, než ho povolal na pozíciu vo Vatikáne.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články