Ako sú na tom drogy v Európe: Kokaín na vzostupe, gangy na internete či kanabis ako liek | Topky.sk

Utorok, 18. jún 2019. Meniny má Vratislav, zajtra Alfréd.

Ako sú na tom drogy v Európe: Kokaín na vzostupe, gangy na internete či kanabis ako liek

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
09.06.2019 00:01

LISABON - Kokaín sa v Európe stáva dostupnejším. Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť vo svojej správe vydanej vo štvrtok uviedlo, že sociálne média, temná stránka internetu, tzv. darknet, a kódovanie pomáhajú malým gangom a jednotlivcom predávať drogy bez toho, aby boli odhalení.


Agentúra Európskej únie ďalej uvádza, že úrady identifikovali "kokaínové call centrá", ktoré pomocou kuriérov vytvorili rýchle a adaptabilné doručovacie siete. Na druhej strane zhabali úrady rekordné množstvá kokaínu.

Stačí malá dávka a môže byť po vás: Droga chudobných je lákadlom pre mládež, na Slovensku už zabíjala

V roku 2017, poslednom roku, kedy boli k dispozícii celoročné dáta, zhabali viac ako 140 ton tejto drogy. Bol to takmer dvojnásobok množstva zaisteného predchádzajúci rok. Napriek nárastu užívania kokaínu, najpoužívanejšou zakázanou drogou v Európe je marihuana.

Najviac "záchytov" v Španielsku či Británii

V spomínanom roku bolo v Európe celkovo oznámených viac než 1,1 milióna prípadov zadržania nelegálnych drog. Krajinami s najvyšším počtom tzv. záchytov (viac než dve tretiny z celej EÚ) boli Španielsko, Británia a Francúzsko. 

Ilustračné foto.
Ako sú na tom
Zdroj: telegraph.co.uk

Správa prináša analýzu najnovších údajov o drogovej situácii a reakcií na ňu z celej EÚ, Nórska a Turecka. Agentúra EMCDDA vo sa svojom výročnom prehľade zamerala aj na výzvy spojené s heroínom a novými syntetickými opioidmi, vývojom na trhu s kanabisom, rastúcou úlohou Európy pri výrobe syntetických drog a využívaním digitálnych technológií pri zlepšovaní zdravotnej starostlivosti v oblasti drog.

Čoraz významnejšia úloha syntetických drog

Počas rokov 2013 – 2020 bola Európa svedkom dramatických zmien v oblasti užívania a šírenia drog vrátane zvýšenia počtu nekontrolovaných látok. Trh, na ktorom prevládali látky rastlinného pôvodu dovezené do Európy, sa vyvinul na trh, kde syntetické drogy a ich výroba zohrávajú čoraz významnejšiu úlohu.

Nechutné praktiky pašerákov: Cez plot hádzali mŕtve potkany, ukrývali prekvapenie

Hlavnými oblasťami, odkiaľ sa nelegálne drogy dostávajú do Európy, sú Južná Amerika, západná Ázia a severná Afrika, zatiaľ čo Čína je dôležitým zdrojom nových psychoaktívnych látok. Európa vyrába najmä kanabis a syntetické drogy. Kanabis sa vyrába väčšinou na lokálnu spotrebu, kým syntetické drogy sa vyrábajú aj na vývoz do iných častí sveta.

Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP/Cliff Owen

Heroín je najbežnejším nelegálnym opioidom na trhu s drogami v Európe a významne prispieva k zdravotným a sociálnym nákladom súvisiacim s drogami. Množstvo zachyteného heroínu v EÚ sa v roku 2017 zvýšilo o viac ako tonu (5,4 tony), pričom ďalších 17,4 tony zachytilo Turecko. Znepokojujúcim náznakom v EÚ bolo v roku 2017 zachytenie 81 ton prekurzorov používaných na výrobu heroínu (chemická látka acetanhydrid). Ďalších 243 ton látky zostalo v zablokovaných zásielkach. Laboratóriá vyrábajúce heroín z morfínu za použitia prekurzorov boli v posledných rokoch objavené v Bulharsku, Česku, Holandsku a Španielsku.

Podľa EMCDDA v Európe rastie aj výroba syntetických drog, ktorá sa ťažko dá monitorovať. Tento trh sa diverzifikuje a je čoraz inovatívnejší. Ich rozšírenie možno pozorovať na základe údajov dokumentujúcich nárast počtu záchytov prekurzorov. Kľúčovými problémami sú odhaľovanie výrobných laboratórií, skládky odpadu a účinnosť a rozmanitosť syntetických drog dostupných na trhu.

Najväčšia výzva

Metamfetamín na celom svete predstavuje vôbec najväčšiu výzvu v oblasti syntetických drog. Marihuana alebo kanabis je podľa uvedenej správy najdlhšie etablovanou drogou v Európe. Ide o najčastejšie užívanú drogu, pričom vlani takmer 20 percent osôb vo veku 15 – 24 rokov uviedlo užívanie kanabisu.

Ako sú na tom
Zdroj: Getty Images

V súčasnosti prebiehajú diskusie o terapeutickej hodnote kanabisu, kanabisových prípravkoch a liekoch získaných z rastlinného kanabisu. Niektoré krajiny už marihuanu zlegalizovali, pre Európu však platí, že na kontrolu užívania kanabisu jej krajiny vyčleňujú značné množstvo policajných zdrojov. V roku 2017 sa viac ako polovica z 1,2 milióna oznámených prípadov trestných činov a prečinov súvisiacich s užívaním alebo prechovávaním drog týkala kanabisu.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto. Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články