V Janove zakotvila loď so 100 migrantmi: Taliansko ich odmieta prijať | Topky.sk

°C

Nedeľa, 17. november 2019. Meniny má Klaudia, zajtra Eugen.

V Janove zakotvila loď so 100 migrantmi: Taliansko ich odmieta prijať

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
Zdroj: TASR/Fabian Heinz/Sea-eye.org via AP
02.06.2019 19:40

JANOV - V severotalianskom Janove zakotvila v nedeľu loď so 100 africkými migrantmi zachránenými v Stredozemnom mori. Prerozdelí si ich päť krajín EÚ a Vatikán, informovala agentúra AP. Taliansky pravicovo-populistický minister vnútra a vicepremiér Matteo Salvini dlhodobo odmieta prijímať ďalších migrantov a trvá na tom, že si príchodzích musia prerozdeľovať iné krajiny.


Medzi migrantmi, ktorých doviezla do Janova loď talianskeho námorníctva, sú občania Líbye, Kamerunu, Somálska, Pobrežia Slonoviny, Mali a Nigérie. V 100-člennej skupine je 23 maloletých a 17 žien, z ktorých je niekoľko v druhom stave.  

Migrantov, plaviacich sa na nafukovacom člne, zachránila vo štvrtok pri pobreží Líbye loď talianskeho námorníctva Cigala Fulgosi. Plavidlu s migrantmi sa za zhoršujúceho počasia pokazil motor a dostalo sa do núdze. Len niekoľko ľudí na palube malo záchranné vesty. 

Minister Salvini napokon súhlasil s privezením zachránenej skupiny do Janova, avšak zdôraznil, že migranti v Taliansku nezostanú. "Žiaden cudzinec nezostane v Ligúrii (janovskom regióne), ani ho nebudú živiť talianski daňoví poplatníci," povedal v piatok Salvini, ktorého citovala agentúra AFP. 

Salvini od svojho nástupu k moci v júni 2018 opakovane odmieta prijať lode so zachránenými migrantmi a trvá na tom, že migrantov musia solidárne prijímať aj iné krajiny EÚ. Obmedzil tiež hliadky lodí talianskeho námorníctva a skomplikoval pôsobenie záchranárskych plavidiel v Stredozemnom mori.  


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články