°C

Nedeľa, 23. február 2020. Meniny má Roman, Romana, zajtra Matej.

Alžírčan sa priznal k výrobe bomby nastraženej v Lyone: Súčiastky si kúpil cez internet

Príslušníci francúzskej antiteroristickej jednotky hliadkujú v centre Lyonu.
Príslušníci francúzskej antiteroristickej jednotky hliadkujú v centre Lyonu.
Zdroj: TASR/Sebastien Erome
30.05.2019 11:50

LYON - Hlavný podozrivý v prípade balíkovej bomby nastraženej vo francúzskom meste Lyon sa v stredu priznal, že zhotovil nálož použitú pri útoku. Potrebné komponenty si zakúpil na internete a výbušné zariadenie vyrobil sám v kuchyni svojho bytu. Tvrdí, že konal sám, informovala vo štvrtok televízia France 3.


Na zvyšku tzv. balíkovej bomby sa našli stopy DNA z jeho prstov, uviedol ešte v utorok spravodajský server France Info. Okrem toho sa pri prehliadke jeho bydliska v meste Oullins neďaleko Lyonu v regióne Rhône-Alpes našli komponenty potrebné na výrobu bomby. Podozrivý Alžírčan Mohamed Hichem M. začal s vyšetrovateľmi spolupracovať až po takmer 48 hodinách, ktoré strávil vo vyšetrovacej väzbe. Dovtedy odmietal spolupracovať alebo zodpovednosť za útok, pričom však nepopieral svoju islamistickú radikalizáciu, ale nehlásil sa k členstvu v žiadnej džihádistickej organizácii.

Podozrivý muž bol zachytený
Zdroj: Twitter.com/Mirror Breaking News

Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner v utorok v rozhovore pre portál C-News povedal, že podozrivý "určite" zamýšľal zabíjať. Minister súčasne priznal, že stále nie je jasný motív útoku, ktorý si vyžiadal 13 zranených. Podľa denníka Le Parisien vyšetrovatelia nevylučujú, že 24-ročný muž tento útok spáchal z hnevu voči Francúzsku. Alžírčan do Francúzska pricestoval v lete 2017 po tom, ako v meste Oran ukončil vysokoškolské štúdium. Vo Francúzsku sa mu však nepodarilo zapísať sa na štúdium informatiky, pretože sa skončila platnosť víza, ktoré mu vydal francúzsky konzulát v Orane.

Príslušníci francúzskej antiteroristickej jednotky
Zdroj: TASR/Sebastien Erome

Výbuch v treťom najväčšom francúzskom meste narušil v závere kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa vo Francúzsku konali v nedeľu. Francúzsko je v stave vysokej pohotovosti po vlne krvavých teroristických útokov džihádistov, ktorí tam od roku 2015 zabili viac než 250 ľudí. Francúzska polícia v pondelok v súvislosti s útokom zadržala štyri podozrivé osoby, medzi nimi bol aj Mohamed Hichem M.


Galéria

Príslušníci francúzskej antiteroristickej jednotky Podozrivý muž bol zachytený Príslušníci francúzskej antiteroristickej jednotky

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články