Macron v tom má jasno: Na najvyšších pozíciách inštitúcií EÚ chce dve ženy a dvoch mužov | Topky.sk

Štvrtok, 24. október 2019. Meniny má Kvetoslava, zajtra Aurel.

Macron v tom má jasno: Na najvyšších pozíciách inštitúcií EÚ chce dve ženy a dvoch mužov

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/John Thys, Pool Photo via AP
29.05.2019 06:45

BRUSEL - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok večer v Bruseli po skončení neformálneho summitu EÚ zdôraznil, že Európsky parlament (EP) nie je inštitúciou, ktorá navrhuje a vymenúva predsedu Európskej komisie.


Macron počas tlačovej besedy s novinármi pripomenul, že podľa Zmlúv o fungovaní Európskej únie nie je Európsky parlament tou inštitúciou, ktorá navrhuje a vymenúva predsedu Európskej komisie. Táto úloha podľa neho spadá pod právomoci hláv štátov a vlád členských krajín EÚ. Francúzsky prezident tým opätovne dal najavo, že nesúhlasí s procesom "spitzenkandidátov", čiže výberu šéfa eurokomisie podľa volebného lídra jednej z celoeurópskych politických strán, ktorá vyhrá voľby do Európskeho parlamentu.

Europarlament, ktorý musí odobriť každého kandidáta na post šéfa exekutívy EÚ, tento proces podporuje. Macron zároveň po skončení summitu, ktorý bol zameraný na proces výberu kandidátov do najvyšších funkcií v euroinštitúciách, povedal, že si na najvyšších pozíciách EÚ želá dve ženy a dvoch mužov.

Lídri EÚ sa najneskôr do júnového summitu (20.-21.6.) musia dohodnúť na kandidátoch, ktorí nahradia Jeana-Clauda Junckera na poste predsedu Európskej komisie, Federicu Mogheriniovú vo funkcii šéfky diplomacie EÚ a zároveň šéfky Európskej služby pre vonkajšiu činnosť, Antonia  Tajaniho v kresle predsedu europarlamentu a Donalda Tuska na pozícii predsedu Európskej rady.

Francúzsko a Nemecko sa nezhodli

Francúzsko a Nemecko sa na utorkovom mimoriadnom povolebnom summite v Bruseli nezhodli na tom, kto by mal prevziať jednu z kľúčových líderských pozícií v Európskej únii, funkciu šéfa Európskej komisie (EK). Informovala o tom v noci na stredu stanica BBC. Vo voľbách do Európskeho parlamentu prišli veľké centristické bloky a svoju väčšinu, pričom zelení a nacionalisti si pozície posilnili.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová chce, aby sa novým predsedom EK stal jej krajan, stredopravicový kandidát Manfred Weber, avšak francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v súvislosti s obsadením tejto vplyvnej funkcie o ňom na summite ani nezmienil. Utorkový summit v Bruseli bol podľa komentárov BBC pre lídrov EÚ šancou na diskusiu o novej politickej panoráme a možnostiach obsadenia najvyšších pozícii v bloku.

Eurovoľby zanechali Úniu rozdrobenejšou, čo bude znamenať ťažšie dosahovanie konsenzu. Podľa predsedu Európskej rady (ER) Donalda Tuska bol brexit príčinou, že väčšina voličov uprednostnila proeurópske strany. Na rokovaniach v Bruseli sa zúčastnila i dosluhujúca britská premiérka Theresa Mayová, ale o brexite sa nehovorilo. Európska komisia je telesom, ktoré vypracúva a presadzuje zákony EÚ. Súčasným predsedom EK je Jean-Claude Juncker, ktorému sa končí päťročný mandát. Do danej funkcie ho zvolili v roku 2014 ako kandidáta Európskej ľudovej strany (EPP) po jej víťazstve vo voľbách.

Pre Webera, ktorý je tiež kandidátom EPP, však ide o omnoho väčšiu výzvu, keďže jeho blok sa v 751-člennom Európskom parlamente zúžil z 217 kresiel na 180, hoci stále zostáva v EP najväčším zoskupením. Macron v priebehu utorka vyhlásil, že nechce hovoriť o menách možných kandidátov na post šéfa EK, ale napriek tomu vymenoval tri, medzi ktorými však Weber nefiguroval. O funkciu sa medzi inými uchádzajú hlavný vyjednávač EÚ pre otázky brexitu Michel Barnier, ktorý je Francúz, dánska liberálka Margrethe Vestagerová či holandský stredoľavicový politik Frans Timmermans.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články