Napätie sa stupňuje! Irán v súčasnosti nevidí možnosť rokovaní so Spojenými štátmi | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

Napätie sa stupňuje! Irán v súčasnosti nevidí možnosť rokovaní so Spojenými štátmi

Irán
Irán
Zdroj: Twitter.com/CNN Breaking News
28.05.2019 12:25

TEHERÁN - Irán nevidí žiadnu možnosť rokovaní so Spojenými štátmi, uviedol v utorok hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Abbás Músaví. Povedal to deň po tom, ako americký prezident Donald Trump vyhlásil, že s Teheránom je možná dohoda o jeho jadrovom programe.


Agentúra Reuters pripomína, že Washington odstúpil minulý rok od medzinárodnej jadrovej dohody s Teheránom a sprísňuje sankcie s cieľom priškrtiť ekonomiku Iránu znemožnením predaja jeho surovej ropy. "Verím, že Irán by chcel viesť rozhovory - a ak chcú viesť rozhovory oni, my ich chceme viesť tiež," povedal v pondelok Trump.

Músaví v reakcii na Trumpove vyjadrenia v utorok uviedol: "V súčasnosti nevidíme možnosť rokovaní s Amerikou". Dodal, že Irán nevenuje pozornosť slovám, ale za dôležitú pokladá "zmenu prístupu a správania". Trump tiež povedal, že Spojené štáty sa nesnažia o dosiahnutie zmeny režimu v Iráne, ale o to, aby nemal jadrové zbrane. Podľa neho USA dosiahnu s Teheránom dohodu a počas svojej návštevy Japonska potvrdil záujem Spojených štátov o rokovania.

Iránsky viceprezident Eshák Džahángírí v utorok uviedol, že jeho krajina nemôže vyvíjať jadrové zbrane, keďže to zakázal iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí. Napätie medzi Iránom a USA sa zvýšilo po tom, ako Spojené štáty oznámili vyslanie ďalších 1500 vojakov na Blízky východ. Washington tvrdí, že týmito posilami - ohlásenými po nedávnom vyslaní vojnových lodí, bombardérov a systému protiraketovej obrany do oblasti okolo Perzského zálivu - reaguje na útoky schválené najvyšším vedením Iránu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články