Zástupcovia venezuelskej vlády a opozície sa vrátia do Nórska: Cieľom je zmierniť napätie | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

Zástupcovia venezuelskej vlády a opozície sa vrátia do Nórska: Cieľom je zmierniť napätie

Demonštranti vo Venezuele
Demonštranti vo Venezuele
Zdroj: SITA/AP/Natascha Pisarenko
26.05.2019 06:30

CARACAS - Zástupcovia venezuelskej vlády a opozície sa rozhodli vrátiť do Nórska v rámci jeho sprostredkovateľského úsilia zameraného na vyriešenie politickej situácie v tejto juhoamerickej krajine. Informovala o tom v sobotu nórska vláda.


Nórsko sprostredkuje diskusie budúci týždeň v Osle, čo podľa agentúry AP naznačuje, že po mesiacoch eskalácie napätia medzi venezuelským prezidentom Nicolásom Madurom a opozičným lídrom Juanom Guaidóom sa môže k slovu dostať čoraz viac rokovanie. Nórska ministerka zahraničných vecí Ine Eriksenová Söreideová ocenila obe strany za to, že sa zapojili do tohto úsilia.

Nórsko pred týždňom oznámilo, že malo "predbežné kontakty" so zástupcami venezuelskej vlády a opozície. Tieto kontakty boli "súčasťou prieskumnej fázy, ktorej cieľom je prispieť k nájdeniu riešenia situácie v krajine", uviedlo vtedy nórske ministerstvo zahraničných vecí. Madurova vláda medzitým dokonca vyjadrila Nórsku "veľkú vďaku za úsilie a za budovanie dialógu". Bolo to prvé oficiálne potvrdenie Caracasu o jeho účasti na prieskumnej fáze a diskusiách v Osle.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Zdroj: Twitter.com/Voces en Off ‏

Agentúra Reuters citovala jedného z vyslancov opozície Stalina Gonzáleza, že v Osle sa vtedy zišla každá strana separátne s nórskymi sprostredkovateľmi, ale k priamemu stretnutiu medzi zástupcami vlády a opozície nedošlo.

Maduro a predseda Národného zhromaždenia s prevahou opozície Guaidó vedú mocenský boj od januára, keď sa Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta s odôvodnením, že Madurovo vlaňajšie opätovné zvolenie nebolo legitímne. Guaidóa síce uznali desiatky krajín vrátane Spojených štátov, dosiaľ sa mu však nepodarilo zosadiť Madura. Toho vláda zasa nedokáže vyriešiť humanitárnu krízu v krajine ani umlčať opozíciu.


Galéria

Demonštranti vo Venezuele Venezuelský prezident Nicolás Maduro.

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články