Príbeh prekliateho Boeingu 737: Spoločnosť tvrdí, že opravila nedostatky softvéru | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Príbeh prekliateho Boeingu 737: Spoločnosť tvrdí, že opravila nedostatky softvéru

Boeing 737 MAX 8
Boeing 737 MAX 8
Zdroj: SITA/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP
19.05.2019 06:30

WASHINGTON - Americká spoločnosť Boeing v sobotu oznámila, že opravila nedostatky softvéru simulátora používaného pri výcviku pilotov lietajúcich na lietadlách typu 737 Max, informovala v nedeľu agentúra DPA. Letecké úrady po celom svete v marci zakázali prevádzku lietadiel tohto typu po dvoch tragických haváriách, ku ktorým došlo v priebehu piatich mesiacov.


Spoločnosť Boeing vo vyhlásení uviedla, že softvér opravila a "operátorom zariadení poskytla dodatočné informácie, aby zabezpečila, že skúsenosti simulátora sú reprezentatívne v rôznych letových podmienkach". 

Spoločnosť neuviedla, kedy si problém prvýkrát všimla a či informovala regulačné úrady, napísala agentúra AFP. Spoločnosť Boeing vo štvrtok oznámila, že dokončila aktualizáciu softvéru lietadiel typu 737 Max. Upravená verzia problematického softvéru má vyriešiť problém s automatickým letovým systémom MCAS, ktorý zrejme prispel k marcovej havárii stroja 737 MAX v Etiópii.

Aktualizáciu musí ešte pred opätovným zavedením lietadiel do prevádzky schváliť americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) a aj letecké úrady po celom svete.

Po havárii lietadla 737 MAX v Etiópii z 10. marca, pri ktorej zahynulo všetkých 157 ľudí na palube vrátane štyroch Slovákov, letecké úrady po celom svete zakázali prevádzku strojov 737 MAX. Pri nehode rovnakého stroja v októbri 2018 v Indonézii prišlo o život 189 ľudí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články