Prahou zatrasie ďalší odchod ministra: Ide o siedmu zmenu pre kabinet premiéra Babiša | Topky.sk

Nedeľa, 18. august 2019. Meniny má Elena, Helena, zajtra Lýdia.

Prahou zatrasie ďalší odchod ministra: Ide o siedmu zmenu pre kabinet premiéra Babiša

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Zdroj: TASR - Martin Baumann
16.05.2019 06:45

PRAHA - Český minister kultúry Antonín Staněk (ČSSD) sa chystá odstúpiť. Potvrdil to v stredu predseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček, ktorého cituje spravodajský server Novinky.cz. Staněkov koniec bude znamenať siedmu zmenu pre kabinet českého premiéra Andreja Babiša (ANO) za 11 mesiacov jeho fungovania.


"Minister kultúry Antonín Staněk ma oboznámil o svojej rezignácii k 31. máju. Jeho rozhodnutie rešpektujem a ďakujem mu za jeho prácu. Za súčasnej vyhrotenej situácie sa však rezort musí upokojiť a potrebuje nový impulz. Meno nového ministra kultúry oznámil koncom mája," povedal Hamáček pre český denník Právo.

Staněk čelí kritike predovšetkým za spôsob, akým odvolal riaditeľa Národnej galérie v Prahe Jiřího Fajta a riaditeľa Múzea umenia v Olomouci Michala Soukupa. Svoje rozhodnutia zdôvodnil tým, že odvolaní riaditelia robili chyby v hospodárení. "Neveril som, že nájde odvahu toto spraviť," povedal pre Českú televíziu (ČT) Soukup.

Objavili sa fámy, že Staněk odvolal Fajta na nátlak Hradu. Niekoľko tisíc ľudí z radov kultúrnej obce i verejnosti následne podpísalo petíciu vyzývajúcu Staněka na odchod z funkcie. Minister čelil kritike aj z radov svojich spolustraníkov, jeho pôsobenie riešilo i užšie vedenie ČSSD. Staněk situáciu ustál, ale grémium ho vyzvalo, aby upokojil situáciu v rezorte.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články