Bývalý gruzínsky prezident sa chce vrátiť na Ukrajinu: Chce pomáhať novému prezidentovi | Topky.sk

°C

Pondelok, 16. december 2019. Meniny má Albína, zajtra Kornélia.

Bývalý gruzínsky prezident sa chce vrátiť na Ukrajinu: Chce pomáhať novému prezidentovi

Michail Saakašvili
Michail Saakašvili
Zdroj: SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky/File
10.05.2019 09:05

KYJEV - Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili a exgubernátor ukrajinskej Odeskej oblasti sa chce vrátiť na Ukrajinu. Rád by pomáhal novozvolenému ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Informovala o tom vo štvrtok ukrajinská tlačová agentúra Unian.


"Ukrajina je môj domov... Určite prídem na Ukrajinu," povedal Saakašvili televízii Belsat. Podľa vlastných slov by chcel pôsobiť ako poradca Volodymyra Zelenského, ktorý v máji nahradí v úrade súčasného ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. 

Saakašvili v rokoch 2015-16 pôsobil ako gubernátor ukrajinskej Odeskej oblasti. Do tejto funkcie ho vymenoval prezident Petro Porošenko, s ktorým sa však neskôr rozišiel. V roku 2017 gruzínskemu exprezidentovi odobrali ukrajinské občianstvo a z krajiny ho vyhostili. Stal sa tak človekom bez občianstva, keďže už dva roky predtým prišiel o občianstvo aj vo svojom rodnom Gruzínsku. Po vypovedaní z Ukrajiny sa zdržiaval v Holandsku.  

Volodymyr Zelenskyj sa ešte počas predvolebnej kampane vyjadril o Saakašvilim pochvalne. Gruzínskeho exprezidenta označil za skvelého a schopného diplomata, ktorý by podľa neho mohol získať dôležitú úlohu v rámci ukrajinskej vlády. Vyslovil sa pritom za to, aby bolo Saakašvilimi vrátené občianstvo Ukrajiny.  

Michail Saakašvili, ktorý bol gruzínskym prezidentom v rokoch 2004-07, však v rozhovore pre Belsat vyhlásil, že jeho dlhodobou prioritou zostáva Gruzínsko. V súčasnosti chce podľa vlastných slov konsolidovať gruzínsku diaspóru po celom svete a časom má v úmysle vrátiť sa aj do Tbilisi. V Gruzínsku ho však odsúdili na tri roky väzenia za prekročenie prezidentských právomocí.​


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články