Spojené štáty obvinili Čínu: V koncentračných táboroch väzní viac než milión moslimov | Topky.sk

°C

Pondelok, 20. január 2020. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Spojené štáty obvinili Čínu: V koncentračných táboroch väzní viac než milión moslimov

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
Zdroj: Getty Images
04.05.2019 17:50

WASHINGTON - Spojené štáty obvinili Čínu, že v "koncentračných táboroch" väzní viac než milión moslimov. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.


 "Komunistická strana (Číny) využíva bezpečnostné zložky na masové väznenie čínskych moslimov v koncentračných táboroch," povedal námestník ministra obrany pre východnú Áziu Randall Schriver na brífingu v Pentagóne počas diskusie o čínskej armáde.

Jeho vyjadrenia pravdepodobne zvýšia napätie s Pekingom, ktorý citlivo reaguje na medzinárodnú kritiku, a tzv. internačné tábory opisuje ako centrá odborného vzdelávania zamerané na zastavenie hrozby islamského extrémizmu, poznamenal Reuters.

Keď sa Schrivera jeden z novinárov opýtal, prečo použil spojenie "koncentračný tábor", odpovedal, že tento termín je na mieste, ak sa vezme do úvahy, že väznených je najmenej milión Ujgurov, s väčšou pravdepodobnosťou však takmer tri milióny, čo predstavuje značnú časť ich populácie.

Ujguri sú početné turkotatárske, prevažne moslimské etnikum žijúce v autonómnej oblasti Sin-ťiang na západe Číny. Podľa odhadov OSN sa v internačných táboroch v Sin-ťiangu v súčasnosti nachádza približne milión Ujgurov a príslušníkov ďalších turkotatárskych menšín. Osoby, ktoré tieto tábory absolvovali, vydávajú svedectvá o mučení, podvýžive a bití väzňov.  V Číne, a to najmä v Sin-ťiangu, žije v súčasnosti viac ako 11 miliónov Ujgurov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články