Brata iránskeho prezidenta odsúdili za korupciu: Výška trestu je zahalená rúškom tajomstva | Topky.sk

Nedeľa, 20. október 2019. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Brata iránskeho prezidenta odsúdili za korupciu: Výška trestu je zahalená rúškom tajomstva

Iránsky prezident Hassan Rúhání
Iránsky prezident Hassan Rúhání
Zdroj: TASR/Sergei Karpukhin/Pool Photo via AP
04.05.2019 16:05

TEHERÁN - Brata iránskeho prezidenta odsúdili v Iráne na trest odňatia slobody za korupciu. Výška trestu nie je známa, informovala v sobotu iránska tlačová agentúra ISNA.


ISNA dodala, že odsúdený Hosejn Ferejdún patrí k blízkym dôverníkom prezidenta Hasana Rúháního. Ferejdún bol členom iránskeho tímu, ktorý vyjednával o podmienkach dohody o iránskom jadrovom programe uzavretej napokon v roku 2015.

Podozrenie a obvinenie, že sa Ferejdún dopustil finančných machinácií, sa objavilo ešte v roku 2016 a prišli s ním konzervatívci, ktorí majú v justičných orgánoch krajiny prevahu. Ferejdúna zadržali v roku 2017, ale po jednej noci strávenej vo väzení ho prepustili na kauciu. Súdny proces s ním sa začal vo februári. 

Za podobné obvinenia v Iráne v minulosti uväznili viacerých spojencov bývalých prezidentov, pripomenula agentúra AP. Rúhání, ktorý v rámci iránskeho politického systému patrí k umierneným politikom, si zmenil svoje priezvisko pred desiatkami rokov. Ešte v 80. rokoch sa podpisoval ako Hasan Ferejdún Rúhání, neskôr zostal len pri mene Hasan Rúhání.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články