°C

Nedeľa, 12. júl 2020. Meniny má Nina, zajtra Margita.

Učitelia na Floride budú môcť pri sebe nosiť zbraň: Cieľom je zabrániť streľbám na školách

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/John McCall/South Florida Sun-Sentinel via AP
02.05.2019 07:15

MIAMI - Snemovňa reprezentantov amerického štátu Florida schválila v stredu návrh zákona povoľujúci učiteľom nosiť strelné zbrane - ide o sporný krok, ktorého účinnosť pri eliminovaní strelieb na školách nie je vôbec dokázaná. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


Cieľom opatrenia je zabrániť streľbám na školách, ako bola tá z februára 2018 na strednej škole v meste Parkland, keď bolo zabitých 17 ľudí. Opatrenie už predtým schválil floridský Senát, teda horná komora, a teraz sa dostane na stôl republikánskemu guvernérovi Floridy Ronovi DeSantisovi. Podporovatelia návrhu zákona, ktorý umožňuje učiteľom dobrovoľne nosiť strelné zbrane v školských areáloch, ak absolvujú 144 hodín tréningu, tvrdia, že ozbrojení učitelia by mohli zachrániť životy v prípade streľby na škole.

Odporcovia návrhu zákona však varujú pred nebezpečenstvom nehôd v radoch učiteľov, ktorí budú poverení úlohou chrániť žiakov aj ich učiť a ktorých si v prípade streľby na škole môže privolaná polícia pomýliť so strelcom. "Ozbrojovanie učiteľov je návod na katastrofu - ľahkomyseľný, nerozumný plán, ktorý skomplikuje situácie s aktívnym strelcom," uviedla o opatrení členka snemovne Val Demingsová, floridská demokratka a bývalá policajná šéfka v meste Orlando. "Tým pravým riešením je držať strelné zbrane mimo dosahu nesprávnych rúk," napísala na Twitteri Demingsová.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články