Putin podpísal ďalší kontroverzný zákon: Zbohom, sloboda internetu | Topky.sk

°C

Pondelok, 20. január 2020. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Putin podpísal ďalší kontroverzný zákon: Zbohom, sloboda internetu

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Zdroj: SITA/Sergei Ilnitsky/Pool Photo via AP
01.05.2019 22:34

MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v stredu návrh zákona o novom opatrení, ktoré rozširuje vládnu kontrolu nad internetom. Informovala o tom stanica Slobodná Európa. Kritici varujú, že nový zákon zverejnený na webovej stránke Kremľa povedie k cenzúre značnej časti internetu.


Nové opatrenia okrem iného vyžadujú, aby si poskytovatelia internetových služieb nainštalovali zariadenia na routing ruskej webovej frekvencie na serveroch v celej krajine.

Obhajcovia internetu však tvrdia, že dané opatrenia umožnia väčšie sledovanie zo strany ruských tajných úradov a od poskytovateľov internetových služieb sa bude vyžadovať, aby mali nainštalované zariadenia na routing ruského webového užívania prostredníctvom serverov v krajine.

Kritici tvrdia, že to ruským tajným službám umožní širšie možnosti sledovania a vládnym orgánom kontrolu nad informáciami. Kremeľ a jeho spojenci v parlamente však predmetnú legislatívu obhajujú s tým, že ide o opatrenia pre prípad, ak by Spojené štáty odrezali Rusko od svetovej webovej siete.

Ak by sa tak stalo, ruský mediálny regulátor Roskomnadzor by prevzal kontrolu nad ruským internetom a bol by schopný filtrovať celé dianie na webe.

Šéf Roskomnadzoru Alexander Žarov v apríli vyhlásil, že dané opatrenia sa budú týkať aj komunikačnej služby Telegram, ktorá je v Rusku veľmi rozšírená.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články