Zasahovanie Ruska do amerických prezidentských volieb: Takto to vidia v Kremli | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Zasahovanie Ruska do amerických prezidentských volieb: Takto to vidia v Kremli

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko
19.04.2019 16:20

MOSKVA - Kremeľ v piatok uviedol, že zredigovaná verzia záverečnej správy osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera neobsahovala žiadne presvedčivé dôkazy o tom, že by Rusko zasahovalo do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Informovala o tom agentúra AP.


Putinov hovorca Dmitrij Peskov pred novinármi povedal, že "neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by boli podložené faktami", že Rusko zasahovalo do volieb v USA a dodal, že Moskva akékoľvek podozrenia odmieta.  

Peskov poukázal na to, že prezident Vladimir Putin podozrenia zo zásahov Ruska opakovane odmietal, keďže nikdy "k žiadnemu zasahovaniu nedošlo" a dodal, že táto správa je toho dôkazom. Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov zverejnilo vo štvrtok zredigovanú verziu záverečnej správy z vyšetrovania osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera v rozsahu 448 strán.

Závery Muellera, bývalého riaditeľa amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), odovzdalo justičným výborom oboch komôr Kongresu a sprístupnilo verejnosti na svojej internetovej stránke.

Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Pablo Martinez Monsivais

Trumpova vláda pristúpila k zverejneniu tejto dlho očakávanej správy, hoci nie v úplnej podobe, po tom, ako ju Mueller v marci doručil ministrovi spravodlivosti Williamovi Barrovi. Ten následne zhrnul najdôležitejšie závery v liste adresovanom Kongresu i verejnosti. Predstavitelia opozičnej Demokratickej strany však vtedy požadovali bezodkladné zverejnenie Muellerovej správy v plnom rozsahu.

Americký minister spravodlivosti William Barr vo štvrtok po zverejnení zmienenej správy vyhlásil, že ruská vláda "podporovala snahy o protizákonné zasahovanie" do prezidentských volieb v USA, ale nezistilo sa, že by americkí občania vrátane osôb spojených s Trumpovou kampaňou boli vinní zo spolčenia sa s Ruskom. 

Výbor Kongresu žiada úplnú Muellerovu správu, Trump ju označil za "šialenú"

Výbor americkej Snemovne reprezentantov pre súdnictvo si v piatok oficiálne vyžiadal úplnú, nezredigovanú správu osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera. Oznámenie prišlo v čase, keď kongresmani stupňujú svoje vyšetrovanie prezidenta Donalda Trumpa, informuje agentúra AP. "Teraz je na Kongrese, aby určil úplný rozsah tohto údajného (Trumpovho) pochybenia a rozhodol, aké kroky musíme podniknúť," povedal predseda výboru, demokrat Jerrold Nadler. Podľa vlastných slov očakáva, že ministerstvo spravodlivosti žiadosti vyhovie do 1. mája.

Ministerstvo vo štvrtok zverejnilo záverečnú správu Muellerovho vyšetrovania v zredigovanej podobe. Správa sa zameriava na otázku zasahovania Ruska do amerických volieb, ale aj na to, či v tom bola Trumpova kampaň nápomocná a či sa Trump následne snažil mariť vyšetrovanie. Mueller odmietol obviniť Trumpa z marenia spravodlivosti, prezidenta však podozrení nezbavil a túto otázku tak v podstate prenechal Kongresu, píše AP. Muellerova správa podľa nej poskytuje nové doklady o zasahovaní Trumpa do vyšetrovania a vyzýva kongresmanov, aby reagovali. Pre obe politické strany, republikánov i demokratov, je rizikom vyhýbať sa tejto zodpovednosti, no tiež nadmerne predlžovať vyšetrovanie, ktoré sa namiesto uzavretia môže len začínať.

Robert Mueller
Zdroj: SITA/AP Photo/Charles Dharapak, File

Republikáni chcú rýchlo uzavrieť kauzu, ktorú Trump nazýva "honom na čarodejnice" a ktorá zatienila ich stranu i prezidentský úrad. Demokrati tvrdia, že Muellerove zistenia sú oveľa vážnejšie, než to pôvodne naznačovalo ich stručné zhrnutie, ktoré v marci zverejnil minister spravodlivosti William Barr. Zdráhajú sa však urobiť konečný krok, iniciovať proces odvolávania prezidenta, tzv. impeachment.

Nie je pravdepodobné, že úplná Muellerova správa túto dilemu demokratov vyrieši, dodáva AP. Mueller podľa verejne prístupnej verzie správy dospel k záveru, že Trumpove snahy o ovplyvňovanie vyšetrovania "boli zväčša neúspešné", ale iba preto, že ľudia okolo neho "odmietali plniť príkazy a pristúpiť na jeho požiadavky". Sám Trump v piatkových tvítoch označil takéto tvrdenia bývalých predstaviteľov svojej vlády za "úplne nezmyselné" a zamerané len na to, aby sa títo ľudia predstavili v lepšom svetle alebo očiernili jeho osobu.

Trump kritizoval ľudí, ktorí spolupracovali s Muellerovým tímom. Podľa jeho slov boli vyhlásenia niektorých predstaviteľov v správe "vymyslené a úplne nepravdivé", pričom "poznámky", ktoré si údajne po stretnutiach urobili, v skutočnosti neexistovali a boli vytvorené až pre Muellerovo vyšetrovanie. Toto vyšetrovanie Trump v sérii piatkových vyjadrení na Twitteri zároveň nazval "nelegálne začatým podvodom, ku ktorému nemalo nikdy dôjsť", pričom jeho výsledok označil za "šialenú Muellerovu správu".

Pompeo: USA podniknú "tvrdé kroky" v prípade ruského zasahovania

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v piatok prisľúbil, že Spojené štáty budú naďalej podnikať "tvrdé kroky" proti Rusku. Jeho vyjadrenie prišlo po tom, ako osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller odhalil rozsiahle pokusy Moskvy dopomôcť k zvoleniu prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Informuje o tom agentúra AFP.

Mike Pompeo
Zdroj: SITA/Jim Young/Pool Photo via AP

Deň po zverejnení záverečnej správy o Muellerovom vyšetrovaní Pompeo povedal, že Trumpova vláda nadhodila otázku zasahovania do volieb v USA v roku 2016 počas každého stretnutia so zástupcami Ruska. "Veľmi jasne im vysvetlíme, že toto je neprijateľné správanie," uviedol Pompeo na tlačovej konferencii po rozhovoroch s japonskými ministrami zahraničných vecí a obrany.

"Podnikneme tvrdé kroky, ktoré zvýšia cenu za ruské škodlivé aktivity. A budeme v tom pokračovať," vyhlásil. Pompeo dodal, že Spojené štáty budú tiež naďalej vyvíjať tlak na to, aby Rusko nezasahovalo do iných volieb vo svete.


Galéria

Vladimir Putin Donald Trump Robert Mueller Mike Pompeo

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články